Autor tutoriale IT

Ultra Networks s.r.l.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Activitatea autorului de tutoriale IT consta in crearea de tutoriale despre calculatoare, retele, smartphone-uri sau tablete prin compunerea textului si capturarea imaginilor necesare conform unor reguli clare. De asemenea autorul determina subiectele pentru care exista cerere, iar dupa publicare popularizeaza tutorialele proprii astfel incat sa obtina o vizibilitate cat mai mare.
Pentru exemplificare vezi tutorialele de pe site-ul www.ultranetworks.ro.

Sarcinile autorului sunt:
- este permanent la curent cu noutatile in domeniul tehnic pentru care creaza tutoriale
- urmareste modul de cautare a subiectelor din domeniul sau si creeaza tutoriale conform acestor cautari
- urmareste si respecta regulile de compunere si publicare
- activeaza pe retele sociale si in comunitati diverse pentru popularizarea tutorialelor sale
- testeaza diverse modalitati de functionare ale unor programe, aplicatii si servicii online
- captureaza si explica pasii necesari pentru functionarea programelor sau serviciilor respective
- compune articole explicative (tutoriale) despre functionarea programelor sau serviciilor respective
- verifica si optimizeaza imaginile capturate
- posteaza tutorialele pe site-ul www.ultranetworks.ro
- se informeaza despre, testeaza si invata noi tehnologii

CERINTE

- exprimare perfecta din punct de vedere gramatical si semantic in limba romana
- cunostinte tehnice bogate despre calculatoare, internet, Windows, Office, retele sociale, programe gratuite, dispozitive mobile
- experienta in publicarea de material online
- dorinta de a invata si de a experimenta noi solutii si tehnologii
- atentie la reguli si la detalii, perseverenta
- atitudine deschisa, intelegatoare si optimista fata de utilizatori
- dorinta de a rezolva probleme si de a se remarca in fata utilizatorilor

BENEFICII OFERITE

- castiguri din ce in ce mai mari prin publicarea de reclame AdSense proprii in tutoriale
- acumularea unei experiente bogate in domeniul tehnic
- posibilitatea de a lucra in ritmul propriu
- posibilitatea de a lucra de acasa

Ultra Networks s.r.l. Romania este o companie infiintata in anul 2005 cu scopul de a aduce tehnologia informatiei in zona de utilitate reala pentru fiecare.

Motivul infiintarii acestei societati este dorinta de a acoperi distanta intre "Gigahertzi" sau "Megabiti" pe de o parte si "Documente" sau "Mesaje" pe de alta parte.

Filozofia noastra:

In activitatea noastra ne bazam pe ideea "traducerii" limbajului tehnic si rigid intr-un limbaj cotidian si relaxat, pe care sa-l putem intelege cu totii.

Consideram ca fiecare trebuie sa se poata concentra asupra activitatilor pentru care este pregatit si eventual platit, crescand astfel productivitatea si satisfactia fiecaruia dintre noi.

Acesta este motivul pentru care proiectele si ofertele noastre sunt prezentate prin prisma beneficiilor aduse si a costurilor implicate, iar detaliile tehnice vin intotdeauna ca o anexa, pentru cei care au ca hobby tehnologia informatiei.

Platforme:

In dezvoltarea solutiilor noastre folosim sisteme de operare Microsoft Windows Server si Desktop, Linux, echipamente de retea Cisco si HP precum si alte echipamente proprietare in functie de necesitatile fiecarui proiect.

Pentru a putea adopta cele mai bune solutii pe baza acestor platforme specialistii nostri participa la cursuri specializate si sunt certificati periodic Cisco si Microsoft.