Auditor Intern IT

MKB ROMEXTERRA BANK S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Auditarea functiilor IT ale bancii, in acord cu standardele internationale si cu normele, regulamentele si procedurile interne;
• Pregatirea fiselor de lucru, raportului de audit si propunerea masurilor pentru reducerea riscurilor asociate deficientelor
constatate;
• Colaborarea si oferirea de suport retelei de sucursale in evaluarea si depistarea tranzactiilor suspecte;
• Identificarea factorilor de risc si evaluarea acestora impreuna cu managementul diviziei de audit;
• Acordarea de suport auditorilor interni in timpul pregatirii misiunilor de audit si a desfasurarii activitatii teritoriale a acestora precum si colaborarea cu auditorii externi la momentul auditarii anuale;
• Evaluarea adecvarii si eficacitatii controalelor interne implementate la nivelul sistemului informatic al Bancii;
• stabileste si actualizeaza continuu procedurile si tehnicile de control informatic care trebuie aplicate si le prezinta spre aprobare Directorului Directiei Audit Intern;
• colecteaza, analizeaza si actualizeaza informatiile cu privire la eficacitatea sistemului de control si a desfasurarii activitatii verificate la nivelul sistemului informatic al bancii; face propuneri de optimizare catre Directorul Directiei Audit Intern;
• Redacteaza rapoarte periodice sau la cerere privind activitatea de audit desfasurata.

CERINTE

• Studii superioare tehnice;
• Experienta in audit IT / consultanta IT de minim 2 ani;
• Cunostinte foarte bune de hardware, retele IT si baze de date;
• Cunosterea metodologiiilor de audit al sistemelor informatice;
• Cunostinte de limba engleza – nivel avansat;
• Foarte bune abilitati de comunicare si relationare interpersonala;
• Flexibilitate, dinamism, adaptabilitate la mediul de lucru;
• Capacitate de organizare a activitatilor, stabilire a prioritatilor si respectare a termenelor;
• Persoana proactiva, organizata, atitudine pozitiva;
• Disponibilitate pentru deplasari in teritoriu;
• Certificarea CISA reprezinta un avantaj.

Daca profilul dumneavoastra corespunde cerintelor descrise mai sus si doriti sa va alaturati echipei MKB Romexterra Bank, trimiteti CV-ul insotit de scrisoare de intentie, pana cel mai tarziu la data de 24.12.2008, mentionand titlul postului.
Numai candidatii selectati pe baza CV-urilor vor fi contactati.

MKB Romexterra Bank este subsidiara grupului financiar-bancar german Bayerische Landesbank (BayernLB), prin investitorul strategic MKB Bank, detinatorul unei participatii de 80,48% din actiunile bancii.