Auditor intern IT

Bancpost SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul se afla in Centrala Bancpost, in cadrul Diviziei Audit, Directia Audit IT si are drept rol desfasurarea activitatilor de audit IT in conformitate cu metodologia bancii, precum si participarea la auditarea functiilor IT ale Bancii.

Responsabilitati:

- Acorda asistenta managementului directiei in procesul anual de evaluarea a riscurilor si stabilire a planului de audit;
- Participa in etapa de planificare din cadrul angajamentelor de audit alocate;
- Desfasoara procesul de evaluarea a adecvarii si eficacitatii controalelor interne implementate la nivelul sistemului informatic al Bancii;
- Aplica procedurile de audit in activitatea curenta;
- Elaboreaza rapoarte regulate privind stadiul angajamentului de audit;
- Elaboreaza rapoartele de audit identificand probleme si facand propuneri de imbunatatire;
- Coordoneaza procesul de colectare si documentare a comentariilor managementului entitatii auditate;
- Raporteaza asupra activitatii si non-conformitatilor sesizate;

CERINTE

Calificari necesare:
- Studii superioare tehnice sau economice in domeniul Tehnologia informatiei, Cibernetica, Automatica, Calculatoare;
- 3 ani experienta in audit/consultanta IT sau dezvoltarea/administrarea aplicatiilor financiar-bancare;
- Cunostinte sistematice in domeniul aplicatiilor finaciar-bancare;
- Cunostinte avansate de baze de date;
- Buna cunoastere a limbii engleze (scris si vorbit);
- Certificarea CISA sau experienta in project management constituie un avantaj.

Competente cerute:
- Abilitati foarte bune de identificare si evaluare a riscurilor;
- Capacitatea de intelegere a proceselor operationale din domeniul financiar-bancar;
- Onestitate, obiectivitate, diligenta si loialitate;
- Abilitati bune de relationare cu clientii interni si in cadrul echipei de audit;
- Abilitati de gestionare eficienta a bugetului de timp alocat;
- Gandire analitica si spirit de initiativa;
- Capacitate de sintetizare in elaborarea rapoartelor;
- Disponibilitate pentru dezvoltare profesionala continua;
- Comportament si tinuta profesionala;
- Cunostinte generale in domeniul bancar.

Bancpost este astazi una dintre cele mai importante banci din Romania. Avem o echipa puternica de specialisti, dispunem de o retea teritoriala extinsa si oferim o gama larga de produse si servicii special concepute sa satisfaca cele mai exigente dorinte ale clientilor corporativi, de retail si ale persoanelor fizice cu statut financiar ridicat din România.

Ne place si adesea reusim sa fim cu un pas inaintea celorlalti, sa aducem pe piata produse noi si competitive, intotdeauna orientate spre Client. Deoarece Clientul este cea mai importanta persoana din banca. Dorim ca toti clientii nostri sa fie tratati într-o maniera personalizata de catre profesionisti de valoare care sa ofere servicii excelente, produse de înalta calitate si promptitudine în acordarea de consultanta. Ne respectam partenerii de afaceri, incercam sa cream mediul de lucru ideal si conditiile prielnice pentru parteneriate “win-win” de lunga durata.

Ca urmare a intensei restructurari din ultimii doi ani, care a reproiectat activitatile sale de baza, Bancpost este astazi pregatita sa fie banca de prima optiune pentru clientii din Romania. Facem aceasta promisiune clientilor nostri: alegerea Dumneavoastra de a colabora cu Bancpost va fi rasplatita printr-o experienta placuta si profitabila.