Asistent Trezorerie

Michelin Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Executarea tranzactiilor delegate de catre Responsabilul de Trezorerie (negocierea conditiilor de piata pentru schimb valutar, transferuri bancare, controlul si confirmarea tranzactiilor);

2. Aplicarea procedurilor ce garanteaza securitatea mijloacelor de plata;

3. Raspunde de efectuarea atributiilor specifice muncii sale conform procedurilor de control intern referitoare la segregarea muncii in conformitate cu politica de securitate a mijloacelor de plata;

4. Realizarea calitatativa si la timp a activitatilor mentionate mai jos pentru satisfacerea clientilor interni si externi:
-Optimizeaza gestionarea lichiditatilor prin efectuarea transferurilor si compensarilor intre companiile din grup;
- Prioritizeaza, introduce si efectueaza platile interne si externe catre furnizori (Michelin si sucursale) conform procedurii interne si politicii Grupului pentru Romania si zona Balcani;
- Mentine legatura intre fabrici si sediul central referitoare la supervizarea platilor acestora;
- Coordoneaza si mentine o relatie constructiva cu bancile cu care Grupul Michelin lucreaza in Romania.

CERINTE

1. Studii superioare profil economic
2. Experienta de minimum 1 an/ trezorerie
3. Limba engleza si/sau franceza -nivel avansat
4. Adaptabil -pune in aplicare obiectivele, metodele de lucru, orientarile propuse de superiorii ierarhici
5. Are initiativa in cadrul misiunii sale (gaseste solutiile potrivite pentru rezolvarea problemelor)
6. Orientare catre client -raspunde nevoilor clientilor si utilizatorilor interni
7. Munca in echipa -contribuie prin participarea sa la atingerea obiectivelor de grup
8. Buna capacitate de comunicare

Michelin este liderul mondial in domeniul pneurilor: 20% din piata mondiala, peste 125.000 de angajati in 170 de tari (peste 3.800 in Romania), 74 de fabrici, 6 plantatii de arbori de cauciuc, centre de studii si cercetare in Europa, SUA&Japonia. Michelin produce anual: 190,2 milioane de anvelope, 22,3 milioane de harti si ghiduri turistice.