Asistent social

Serviciul Iezuitilor pentru Refugiati din Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- atributii specifice asistentului social punand mare accent pe lucrul direct cu beneficiarii in vederea integrarii lor socio-profesionale prin programele specifice
- consilierea si acompanierea acestora, activitati de educatie, informare, culturale si recreationale, implicarea in activitati de advocacy

CERINTE

- absolvent de studii superioare - diploma de licenta (Facultatea de Sociologie/Teologie si Asistenta Sociala)
- experienta anterioara pe un post similar si cunostinte in domeniul azilului si migratiei reprezinta un avantaj
- capacitate de coordonare si administrare proiect
- foarte bune cunostinte de limba engleza (scris si vorbit), preferabil si limba franceza
- cunostinte solide de operare PC
- rigurozitate, seriozitate si disciplina in stabilirea si atingerea obiectivelor profesionale
- rezistent la stres
- capacitatea de a lucra in echipa
- atitudine proactiva, dinamica
- aptitudine de comunicare cu oameni de diferite limbi, culturi si religii
- capacitate de a socializa si dorinta de a lucra cu persoane vulnerabile
- nivel motivational ridicat si dorinta de crestere din punct de vedere profesional
- disponibilitatea de a se deplasa pe teren

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru international
- Oportunitati de dezvoltare profesionala si de participare la cursuri de perfectionare
- Pachet salarial competitiv
- Transport

JRS Romania este o organizatie non-guvernamentala umanitara, independenta, non-profit, apolitica si democratica care sprijina si promoveaza drepturile fundamentale ale refugiatilor si ale persoanelor dezradacinate.
Misiunea noastra este de a insoti refugiatii si si persoanele dezradacinate, de a-i servi in orice situatie si de a pleda pentru cauza lor in fata autoritatilor si a societatii civile.