Asistent Social

Fundatia PARADA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Fundatia Parada selecteaza personal in vederea angajarii pentru postul de Asistent Social (cu norma intreaga), la Centrul de Zi din Bucuresti.

Responsabilitati:
- Organizeaza si deruleaza activitatile zilnice specifice cu beneficiarii care vin la Centrul de Zi; - Reprezinta interesele beneficiarilor si urmareste indeplinirea formalitatilor specifice in relatiile dintre acestia si institutiile de stat (munca de birou si de teren);
- Abordeaza unitar cazurile asistate, tinand cont de interferenta sociala si psihologica;
- Proiecteaza si coordoneaza implementarea planurilor personalizate ale beneficiarilor si urmareste indeplinirea acestora;
- Obtine colaborarea si angajamentul beneficiarilor cu privire la parcursul socio-educativ in care se inscriu;
- Lucreaza in echipa pluridisciplinara si sprijina interventiile care au rezultate pe termen lung;
- Obtine informatii cu privire la legile in vigoare, norme metodologice de aplicare si/sau alte acte normative in legatura cu aria proprie de activitate;
- Se implica profesionist in relatiile cu beneficiarii si tertii;
- Se implica activ si permanent in activitatile Fundatiei.

CERINTE

- Angajament social si interes pentru sprijinirea copiilor, tinerilor si familiilor fara adapost;
- Experienta relevanta, de minim 2 ani, in domeniul protectiei copilului/ lucrului cu copii & tineri marginalizati;
- Absolvent de studii superioare in domeniul asistentei sociale;
- Disponibilitate de lucru intr-un mediu solicitant;
- Persoana organizata, deschisa pentru a achizitiona informatii noi, comunicativa, orientata catre solutii, cu o buna rezistenta la stres;
- Capacitatea de a respecta termene precise de indeplinire a sarcinilor;
- Cunoasterea sistemului protectiei sociale si a legislatiei in domeniu;
- Cunostinte de operare a calculatorului;
- Fluenta intr-o limba straina;

Constituie avantaj:
- Permis de conducere categoria B;
- Experienta de lucru intr-o pozitie similara;
- Experienta ca formator in domeniul social;
- Concursul va consta în doua probe: operare pe calculator si interviu.
Cei interesati sunt rugati sa trimita curriculum vitae si scrisoare de intentie.
Data limita de depunere a candidaturilor: 21.09.2007.
Informatii suplimentare se pot obtine de la Andreea Stinga, la telefon 021 330 76 85.
Doar persoanele selectionate vor fi contactate pentru interviu.

Fundatia PARADA este organizatie romana neguvernamentala, apolitica, nonprofit, infiintata prin Hotararea Judecatoreasca nr. 29 din 15 februarie 1996. Scopul statutar il reprezinta sprijinirea copiilor, tinerilor si familiilor fara adapost, prin intermediul unor servicii integrate de asistenta sociala, educative si de integrare socio -profesionala.