Asistent Comercial (utilaje si echipamente industriale)

BERGERAT MONNOYEUR SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Misiuni generale:
- Sprijina si contribuie la optimizarea activitatii echipei de vanzari
- Promoveaza si asigura buna comunicare si spiritul de echipa in cadrul Departamentul Comercial si in cadrul relatiilor acestuia cu clientii si cu celelalte departamente ale companiei
- Intreprinde activitati de promovare de produse si identificare de noi clienti: contacte directe, corespondenta de afaceri, prezentari
- Realizeaza periodic raportari si analize referitoare la activitatea departamentului

Activitate comerciala:
- Este la curent cu afacerile comerciale in curs si cu intreaga activitate a departamentului;
- Mentine functionarea coerenta a echipei si a activitatii de vanzari;
- Sustine echipa de vanzari in: identificarea de noi clienti; intocmirea ofertelor tehnice si comerciale; urmarirea afacerilor in curs, a livrarilor si a punerilor in functiune; urmarirea efectuarii platilor la termenele stabilite;
- Contribuie la punerea in aplicare a programelor de promovare initiate de Departamentul Marketing;
- Cunoaste produsele comercializate si furnizeaza informatii referitoare la evolutia economica a pietei de utilaje si echipamente de constructie;
- Mediaza relatiile contractuale dificile sau complexe;
- Pregateaste documentatia necesara pentru licitatii.

CERINTE

- Studii superioare;
- Cunostinte tehnice generale;
- Experienta profesionala de minim 3 ani constituie un important avantaj;
- Bune cunostinte de operare PC;
- Bune cunostinte de limba engleza; cunostintele de limba franceza reprezinta un real avantaj;
- Permis de conducere, categoria B.

Profilul candidatului ideal:
- Abilitati de comunicare; organizare proprie excelenta;
- Spirit de echipa si flexibilitate in relatia cu cei din jur;
- Atitudine puternic pro-activa, serioasa si corecta; optimism si realism, creativitate, tact, rezistenta la stress;
- Viziune de ansamblu, orientare spre gasirea de solutii, perseverenta in urmarirea si atingerea scopului final.

BENEFICII OFERITE

- Salariu atractiv si resursele materiale necesare asumarii responsabilitatilor postului;
- Sansa de dezvoltare profesionala si intelectuala, prin participarea la stagii de formare profesionala;
- Posibilitatea de a lucra intr-un mediu international si competitional, intr-o companie de prestigiu, aflata in plina dezvoltare.

Suntem BERGERAT MONNOYEUR Romania, societate cu capital francez creata in 1991, cu sediul in Mogosoaia - Ilfov, parte a grupului centenar Monnoyeur.
Avem onoarea de a fi unic distribuitor CATERPILLAR in Romania.
Comercializam si oferim servicii post-vanzare pentru: utilaje constructii; stivuitoare; echipamente constructie si intretinere drumuri; echipamente mine si cariere; compresoare.
Asiguram acoperire nationala si sprijin local clientilor nostri la Bucuresti, Timisoara, Cluj-Napoca, Brasov, Iasi, Piatra-Neamt, Galati, Constanta, Pitesti si Craiova.