Art Director

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Art directorii sunt responsabili pentru realizarea conceptelor inovative ?i a ideilor pentru campanii de advertising în toate tipurile de media, inclusiv:
- televiziune;
- radio;
- print (toate dimensiunile);
- OOH;
- pres? scris?;
- direct mailing;
- POSM;
- on-line;
- inovativ;
- viral.
Art directorii lucreaz? în parteneriat cu un Project Manager si cu Copywriter-ul, ?i se concentreaz? pe aspectul vizual al campaniei. Ca parte a acestei echipe, un art director va lucra cu un brief trimis de c?tre Project Manager ?i va fi implicat la fiecare nivel al procesului de crea?ie ?i produc?ie.

Activit??i tipice
- Propune si realizeaza concepte creative pentru clientii agentiei
- Realizeaza layout-uri pentru materiale promotionale si opereaza modificari pe layout-uri aflate in lucru
- Se asigura ca fiecare material ce va fi publicat va respecta standardele de executie ?i specificul brandului
- Preda fisierele pentru tipar departamentului de productie
- Se asigura de respectarea deadline-urilor de trimitere catre tipar
- Principalele tipuri de materiale realizate: cataloage, brosuri, stationary, afise, vitrine, bannere, meshuri....

Workflow: propunere de concept, declinarea conceptului, DTP, implementare.

CERINTE

- studii superioare
- experienta min.1 ani pe un post similar
- experienta in publicitate constituie avantaj
- operare PC: Office, Adobe Photoshop, Corel Draw, Quark Xpress, Illustrator, alte programe de grafica/web design la nivel avansat
- cunostinte de limba engleza la nivel avansat
- persoana creativa, talentata, spontana, cu imaginatie
- cunostinte de comunicare vizuala (compozitie, cromatica, echilibru)
- cunostinte de lucru in programe 3D constituie avantaj
- capacitatea de a lucra eficient in conditii de stres
- ordonat, atent la detalii, punctual

Selectia se face pe baza de portofoliu.

BENEFICII OFERITE

- salariu motivant, in functie de experienta
- mediu de lucru atractiv
- lucrul intr-o echipa tanara, dinamica
- posibilitatea de participare la programe de training