Arhitect SharePoint (configurare & implementare)

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Participare in etapa de analiza a cerintelor clientului pentru solutii de colaborare/content-management, in scopul validarii acestora si oferirii de recomandari tehnice de implementare prin functionalitati out-of-the-box sau customizate

- Construire solutii de colaborare si document-management pe platforma SharePoint

Proiectare tehnica de ansamblu a unei solutii de colaborare, de document-management si/sau de portal intranet/extranet
Definire model de date, model de securitate, structura sites si site-collections
Proiectare si construire componente custom, in colaborare cu membrii din echipa de dezvoltare, preferabil plecand de la feature-urile existente deja in platforma
Implementare fluxuri de lucru
Customizare functionalitati de search
Proiectare si configurare interfete de integrare cu alte sisteme

- Planificare deployment platforma si configurare componente platforma SharePoint 2010 Server Enterprise, mai precis configurare:

- Search Service Application

- User Profiles

- Business Connectivity Services

- Managed Metadata

- Diagnoza probleme de nefunctionare a platformei

- Training pentru personalul tehnic al clientului

CERINTE

- Studii superioare, facultate profil informatic

- Experienta de minim 5 ani in configurarea si implementarea platformei SharePoint

- Experienta de lucru cu SQL Server (minim 3 ani)

- Cunostinte programare .NET (C# si ASP.NET)

- Certificarile Microsoft constituie un avantaj

- Autonom

- Focus pe client

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).