AREA SALES MANAGER

TIP TOP FOOD INDUSTRY ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Prospecteaza piata din zona arondata pentru identificarea potentialilor colaboratori;
• Verifica bonitatea acestora;
• Colecteaza informatii cu privire la zonele acoperite de catre acestia(in distributie);
• Prezinta oferta SC TIP TOP FOOD INDUSTRY SRL;
• Negociaza intrarea portofoliului de produse TIP TOP in portofoliul de distributie a acestor potentiali colaboratori:
• Obtine semnarea contractelor de distributie de catre potentialii colaboratori;
• Negociaza comenzile acestora (evitarea situatiilor de lipsa marfa dar si a suprastocurilor);
• Incaseaza contravaloarea facturilor pentru marfurile livrate (documente de plata);
• Propune actiuni pentru imbunatatirea calitatii distributiei;
• Stabileste impreuna cu Directorul Comercial, strategia pe zona, precum si obiectivele lunare pentru colaboratori;
• Viziteaza clientii, precum si potentialii colaboratori;
• Informeaza conducerea societatii cu privire la aparitia unor probleme si propune solutii pentru rezolvarea acestora;
• Construieste o relatie de colaborare pe termen lung cu noii colaboratori si le consolideaza pe cele actuale;
• Intocmeste rapoartele solicitate de catre Directorul Comercial sau de catre Directorul General;
• Urmareste realizarea obiectivelor stabilite, incercand sa le depaseasca;
• Urmareste respectarea conditiilor contractuale dintre TIP TOP si colaboratori;
• Insoteste reprezentantii de vanzari ai colaboratorilor pentru o corecta informare asupra dinamicii pietei, fiind un suport activ in sustinerea produselor TIP TOP in zona alocata;
• Viziteaza punctele de vanzare ale lanturilor de magazine apartinand clientilor internationali cu care TIP TOP desfasoara activitati comerciale, obtinand spatii de expunere, rezolvand problemele aparute local;
• Implementeaza promotiile comunicate,negociaza comenzile impreuna cu sefii de raion astfel inact sa fie evitate situatiile de lipsa marfa, precum si suprastocurile;
• Respecta routing-ul stabilit si comunica eventualele modificari;
• Propune cele mai bune solutii pentru cresterea cifrelor de vanzari si urmareste activ implementarea acestora

CERINTE

Experienta in vanzari minim 3 ani sau minim 1 an intr-un post de conducere in vanzari
Disponibilitate de deplasare in tara in judetele alocate si anume in zona de sud a tarii pentru un post si respectiv partea de est pentru celalalt post

Companie care ofera o gama variata de produse de cofetarie si patiserie, fast food si torturi pentru orice ocazie. Motto-ul nostru: calitate pentru produse, respect pentru client.