Arbitrajist

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

* Gestioneaza relatia cu portofoliul de clienti nebancari repartizat in domeniul tranzactiilor pe pietele financiare OTC
* Prezinta si distribuie clientilor produsele Departamentului Piete Financiare: tranzactii curente (schimburi valutare, depozite la termen, etc), structuri de acoperire a riscurilor de piata (de curs, rata dobanzii, etc) care utilizeaza instrumente derivate, produse de plasament (depozite cu randament indexat, titluri de stat, obligatiuni corporative, etc) in colaborare cu dispozituvul de consilieri din retea si centrala
* Colaboreaza cu echipa de sales pentru vanzarea solutiilor de hedging pe curs si rata dobanzii
* Actualizeaza informatiile cu privire la evolutia tranzactiilor in lucru in baza de date.
* Prezinta periodic conducerii directiei planul de actiune pentru realizarea obiectivelor stabilite pentru portofoliul propriu.
* Redacteaza periodic analize de portofoliu din punct de vedere al tranzactiilor pe piete financiare
* Inregistreaza tranzactiile in sistemul de Front Office Piete Financiare si se asigura de reconciliere acolo unde este cazul
* Comunica in timp util informatiile necesare cu privire la tranzactiile incheiate departamentelor suport (Middle Office, Back Office, etc.)
* Asigura respectarea limitelor de contrapartida si operationale notificate
* Urmareste reducerea riscului operational prin respectarea cadrului normativ in vigoare si prin propuneri de imbunatatire a procedurilor existente

CERINTE

Cunostinte si Experienta:

* Studii superioare
* Atestarea ACI Dealing Certificate
* Experienta in vanzari, in special in vanzarea de produse derivate
* Experienta minim 1 an in promovarea produselor de acoperire a riscurilor (rata dobanzii si curs valutar)
* Operare PC
* Limba engleza – nivel avansat

Limba franceza, germana sau maghiara – avantaj

Profilul candidatului:

* Rezistenta la stres
* Abilitati de comunicare
* Cooperare
* Capacitate de decizie autonoma
* Planificare strategica (gandire strategica)

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.