Analist Stocuri (Product Manager)

Aline Distribution Grup S.R.L.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- analizeaza stocurile pt produsele (brandurile) care sunt responsabilitatea sa (analiza de stoc) in scopul de optimizare permanenta urmarind :
constanta de stoc (fara goluri de aprovizionare)
-sa nu se creeze over stoc pe nici o componenta a stocului
-sa tina seama de trendul pietii (cerere in crestere sau in scadere)
-sa tina seama de produsele EOL si de cele noi introduse si de implicatiile care decurg dpdv al cererii pe piata
- creeaza rapoarte specifice pentru management, zilnic (analizele de stoc) , saptamanal sau lunar;
- face propuneri de comanda externa pe baza analizei de stoc si tinind cond de viteza de aprovizionare
- gestioneaza relatia cu furnizorul extern si raspunde de indeplinirea target-urilor de volum alocate de managementul companiei;
- prospecteaza piata internationala pentru identificarea de noi oportunitati de afaceri; negociaza si incheie contracte cu furnizorii, termene de plata, etc.
- urmareste evolutia pretului extern (analiza de pret pe piata externa) saptamanal
- propune preturile de vanzare in concordanta cu piata (analiza de pret pe piata interna) saptamanal
- tine legatura cu alti PM din cadrul companiei pentru corelarea fluxurilor de informatii
- promoveaza produsele sale prin metode specifice in acord cu Departamentul de Vanzari si marketing.

CERINTE

- abilitati organizatorice si inclinatii spre munca de analiza;
- cunostinte tehnice privind componentele de calculator;
- persoana comunicativa si sociabila;
- cunoasterea limbii engleze este obligatorie;
- usurinta si experienta in lucrul cu softwareuri de analiza;
- disponibilitate de calatorii externe;
- experienta in analizele OLAP constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

- salariu atractiv;
- bonusuri suplimentare, in functie de realizari;
- cursuri de formare profesionala.

Firma de distributie nationala de componente de calculator cu sucursale in Iasi, Brasov, Cluj, Oradea, Timisoara, Ploiesti, Galati, Craiova, Constanta.