Analist Risc - specialist Basel II

RAIFFEISEN BANK

Job expirat

RESPONSABILITATI

Analizeaza situatia curenta si evolutia portofoliului de credite al bancii si realizeaza raportari in baza acesteia
Cauta modalitati de optimizare a activitatii de management al potofoliului in colaborare cu alte entitati din banca
Monitorizeaza, obtine si prelucreaza informatii privind evolutia principalilor indicatori macroeconomici si a sectoarelor industriale pentru identificarea riscurilor asupra portofoliului existent ;
Participa la realizarea politicii de creditare a bancii si a politicilor sectoriale prin analizarea portofoliului de credite
Participa la implementarea proiectului Basel II.

CERINTE

Studii superioare (Finante-Banci de preferat)
Cunostinte generale Basel II
Absolvent sau actualmente masterand (Managementul Sistemelor Bancare reprezinta un avantaj)
Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat
Capacitate de prelucrare, analiza a datelor si interpretare a rapoartelor statistice
Abilitati de comunicare
Spirit de echipa
Seriozitate, responsabilitate

DESCRIEREA FIRMEI

Raiffeisen Bank - Reusim Impreuna

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin în afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele în realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si întreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.
Alatura-te echipei noastre, pune-ti amprenta personalitatii si vei reusi !

Raiffeisen Bank Romania -
Impreuna suntem mai puternici!