Analist risc contrapartida financiara

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Denumire post: Analist risc contrapartida financiara si expuneri din instrumente financiare

Misiune :
• Analizeaza profilul de risc de credit al institutiilor financiare (bancare si nebancare)
• Analizeaza, gestioneaza si raporteaza expunerile generate de tranzactiile cu instrumente financiare
• Actualizeaza cadrul normativ conform cerintelor reglementare

CERINTE

• Cunostinte solide privind intrumentele financiare (derivate, FX, MM) si functionarea pietelor financiare
• Cunostinte de analiza financiara
• Cunostinte Basel 3
• Cunostinte de limba engleza nivel avansat
• Cunostinte informatice nivel mediu Microsoft Office si interogare / procesare baze de date
• Capacitate de analiza si sinteza

Localizare : Centrala / RISC

Data aparitie post : 23.01.2015

Data limita de depunere a candidaturii : 06.02.2015

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.