Analist Risc Bancar

iQuest Consulting

Job expirat

RESPONSABILITATI

· Urmareste verificarile si analiza documentatiei de credit efectuata de analistul financiar
· Analizeaza din punctul de vedere al riscului operatiunile de creditare propuse de sucursale si prezinta recomandarea asupra solicitarilor de credite
· Urmareste incadrarea solicitarilor in Normele/Regulamentele BNR si in procedurile interne de creditare ale Bancii
· Informeaza conducerea societatii asupra indicatorilor privind evolutia creditelor si a riscului in activitatea de creditare prin sistemele de raportare corespunzatoare;

CERINTE

· Studii superioare economice
· Experienta in analiza risc credite - minim 1 an;
· Cunostinte despre activitatea de creditare, legislatia, produsele si serviciile bancare din domeniu
· Abilitati bune de operare PC
· Bune abilitati analitice si de rezolvare a problemelor
· Capacitate de organizare, planificare si atentie la detalii
· Bune abilitati de comunicare si relationare interpersonala

BENEFICII OFERITE

- Un mediu de lucru modern intr-o grup financiar de succes
- Posibilitati reale de dezvoltare profesionala
- Aprecierea rezultatelor
- Pachet salarial corelat cu experienta in domeniu
- Lucrul intr-unul dintre cele mai mari 4 grupuri financiare prezente in Romania

iQuest Consulting este o firma de consultanta in management, specializata in conducerea proiectelor de schimbare. Biroul iQuest din Bucuresti a fost creat in anul 2000 dintr-o echipa de consultanti proveniti din firme multinationale de consultanta. Reteaua iQuest mai cuprinde birourile din Paris, Luxemburg si Budapesta. La acestea se adauga o divizie de dezvoltare software cu sedii la Cluj-Napoca, Brasov, Bucuresti, Budapesta si Frankfurt.

Compania angajatoare face parte dintr-un grup financiar international (printre primele 4 cu operatii in Romania) cu servicii in principal in domeniu bancar dar si divizii de leasing, asigurari si brokeraj cu peste 3000 filiale in Europa Centrala si de Est.