Analist mijloace de plata – Pol Operatiuni Bancare (Bucuresti)

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Efectueaza investigatii in vederea determinarii cauzelor neprimirii/intarzierii primirii fondurilor aferente transferurilor valutare emise/primite purtand corespondenta cu bancile din Romania si strainatate;
Proceseaza si/sau autorizeaza modificarile/anularile transferurilor valutare emise si/sau transferurilor valutare primite (la solicitarea unitatilor BRD sau a bancilor corespondente);
Furnizeaza atat bancilor corespondente (la solicitarea acestora) cat si unitatilor BRD detalii complete privind creditarea contului beneficiarului in urma transmiterii unei instructiuni de plata (data creditarii contului, referinta operatiunii, data valutei, etc);
Solutioneaza reclamatiile clientilor receptionate prin intermediul Serviciului Vocalis, Serviciului Reclamatii, unitatilor BRD;
Analizeaza mesajele SWIFT primite, identifica tranzactiile in aplicatia bancara si avizeaza unitatile BRD despre problemele aparute in legatura cu transferurile clientilor;
Transmite rezultatul investigatiei unitatii BRD/bancii solicitant/e;
Solicita si urmareste incasarea comisioanelor specifice (de investigatie, de anulare, de modificare, etc);
Monitorizeaza evolutia fiecarui caz de investigatie si asigura solutionarea lui intr-un mod rapid si eficient;
Asigura confidentialitatea informatiilor si datelor privind conturile clientilor si operatiunile efectuate;
Asigura arhivarea corespunzatoare a documentelor aferente fiecarui caz de investigatie.

CERINTE

- Experienta anterioara recenta de minim 2 ani in domeniul investigatiilor transferurilor de fonduri;

- Experienta in gestionarea cazurilor de fraude interne si externe;

- Cunoasterea reglementarilor nationale, europene si internationale in vigoare in domeniul transferurilor de fonduri;

- Cunoasterea practicilor bancare nationale si internationale in domeniul transferurilor de fonduri

si implicit in domeniul investigatiilor;

- Cunoasterea regulilor SWIFT, structura tipurilor de mesaje swift utilizate in domeniul investigatiilor transferurilor de fonduri;

- Cunoasterea regulilor SEPA, structura mesajelor xml utilizate in domeniul investigatiilor transferurilor de fonduri;

- Cunoasterea pachetului MS Office (Word, Excel).
- Bun cunoscator al limbii engleze si in special al limbajului de specialitate;
- Integritate personala si profesionala, gandire analitica, atentie la detalii;

- Orientare spre rezultate;

- Capacitate de relaţionare şi lucru în echipă;
- Adaptabilitate, eficienta şi iniţiativă;

- O buna rezistenţă la stres.

BENEFICII OFERITE

- Contract de munca pe perioada nedeterminata;
- Posibilitatea de a vă alătura unei echipe de profesionişti.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.