Analist financiar

WOLTERS KLUWER

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Realizarea rezultatului financiar lunar alaturi de departamentul financiar contabil. Analize de Profitabilitate (costuri si venituri), interpretarea indicatorilor de performanta (KPI’s). Implicare in stabilirea bugetelor.
• Procesare fisiere de raportare/ analiza financiara in Excel;
• Pregatirea rapoartelor financiare ale companiei, stardard sau ad-hoc, conform politicilor de grup:
*rapoarte vanzari: periodic si la cerere;
*analize si rapoarte HR;
*furnizarea de informatii financiare la cererea celorlalte departamente;
*permanenta colaborare cu departamentul contabilitate;
• Elaborarea raportarilor catre managementul firmei;
• Contributie la imbunatatirea sistemelor si procedurilor de raportare financiara;
• Responsabil de controlul financiar intern, proceduri si politici de management al costurilor;
• Coordonarea cu membrii echipei si cu alte departamente pentru culegerea si procesarea informatiilor;
• Respectarea termenelor stricte de raportare.

CERINTE

• Studii superioare in domeniul economic (cunostinte de contabilitate);
• Experienta similara prezinta avantaj;
• Cunostinte avansate de operare pe calculator (MS Office: Cunostinte Excel - nivel avansat, Powerpoint - prezentari si grafice);
• Cunostinte de limba engleza, engleza de afaceri constituie avantaj;
• Capabilitati analitice si de sinteza;
• Capacitate organizatorica si abilitati de comunicare;

BENEFICII OFERITE

• posibilitatea de a lucra intr-o companie solid organizata;
• pachet salarial motivant ;
• posibilitati reale de dezvoltare profesionala, in functie de performante.

Compania Wolters Kluwer este cunoscuta ca fiind prima optiune a specialistilor din cele mai diverse domenii, ce doresc sa primeasca informatie de calitate, instrumente si solutii care ii pot ajuta in luarea deciziilor cele mai dificile din sfera lor de activitate si imbunatatirea productivitatii. Folosind cele mai noi tehnologii, ne asiguram de faptul ca oferim clientilor nostri solutiile de care au nevoie, cand au nevoie si in acel format care se muleaza cel mai bine cerintelor acestora. Paleta noastra de produse cuprinde formate electronice si tiparite; suntem specializati in crearea de solutii integrate, special concepute pentru imbunatatirea activitatilor de munca ale clientilor nostrii.

Suntem in cautarea unui analist financiar, capabil sa inteleaga, sa analizeze si sa interpreteze subtilitatile bussinesului nostru.