Analist Control Risc-Compartiment Evaluare Credit Risc (A-ECR)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Evaluează riscul potenţial de neplată al clienţilor Retail ai Romtelecom, în faza de achiziţie, şi administrează expunerea clienţilor respectivi în ceea ce priveşte riscul identificat (ex. solicitări de plăţi în avans, garanţii, plăţi ale datoriilor existente), în conformitate cu procedurile în vigoare.
• Evaluează riscul potenţial de neplată al clienţilor (alţii decât Retail; ex. clienţi Real Estate customers) şi partenerilor (naţionali/internaţionali) Romtelecom, în faza de achiziţie, şi administrează expunerea clienţilor respectivi în ceea ce priveşte riscul identificat (ex. solicitări de plăţi în avans, garanţii, plăţi ale datoriilor existente); când este necesar (conform procedurilor în vigoare), stabileşte valoarea limitei de credit ce urmează a fi acordată contractelor/clienţilor evaluaţi.
• Evaluează riscurile de neplată aferente aprobării solicitărilor specifice de eşalonare/amânare la plată a datoriilor aferente clienţilor/partenerilor Romtelecom; recomandă aprobarea/respingerea solicitărilor conform rezultatelor evaluării (riscului identificat).
• De câte ori este necesar, oferă informaţii clienţilor/partenerilor contactaţi cu privire la facturare (ex: data emiterii facturii, scadenţa, metode de plată).
• Evaluează riscurile potenţiale de neplată aferente acceptării clauzelor contractuale non–standard de risc de credit ale clienţilor/partenerilor specifici (la solicitarea acestora); recomandă aprobarea (parţială sau totală)/respingerea solicitărilor clienţilor/partenerilor.
• Înregistrarea corectă şi la timp a datelor/rezoluţiilor aferente cazurilor evaluate (conform procedurilor stabilite).
• Când este necesar, administrează relaţia dintre Romtelecom şi Agenţia de Rating al Creditelor pentru a obţine rapoarte de credit aferente clienţilor/partenerilor Romtelecom.
• Procesează plângerile scrise şi verbale (aferente evaluării creditelor) într-o maniera politicoasă şi profesională pentru a rezolva orice problema în aria sa de competenţă.
• Întocmeşte rapoarte aferente activităţii de evaluare risc de credit la cerere/în mod regulat.
• Participă activ la proiecte din domeniul evaluării riscului de credit.
• Se asigură că toate situaţiile speciale raportate de diferite persoane sunt raportate imediat conform ierarhiei stabilite.
• La cerere, asigură consiliere celorlalte departamente în probleme de evaluare risc de credite altor departamente.
• Transmite conducerii, la momentul oportun, problemele aferente evaluării riscului de credit; asigura feedback proactiv echipei de conducere pentru îmbunătăţirea calităţii serviciilor furnizate.
• Contribuie la instruirea noilor colegi, informându-i despre procedurile, serviciile/produsele existente.

CERINTE

• Absolvent studii superioare, preferabil în domeniul economic.
• Cel puţin doi ani în domeniul evaluare Credit Risc/control Credit Risc/colectare debite.
• Experienţă în industria telecomunicaţiilor reprezintă un avantaj.
• Microsoft Office (MS Word, MS Excel, MS Access).
• Limba engleză fluent.
• Gândire analitică.
• Abilităţi de analiză financiară
• Cunoaşterea documentelor financiare (ex: bilanţ) reprezintă un avantaj.
• Abilităţi de identificare şi rezolvare a problemelor.
• Abilităţi foarte bune de comunicare şi interpersonale.
• Luare a deciziilor.
• Orientat către client.
• Spirit de echipă.
Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...