Analist Control Risc-Compartiment Evaluare Credit Risc

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

•Evaluează riscul potenţial de neplată al clienţilor şi partenerilor (naţionali/ internaţionali) Romtelecom în faza de achiziţie, şi administrează expunerea clienţilor respectivi în ceea ce priveşte riscul identificat în conformitate cu procedurile în vigoare.
•Analizează informaţiile relevante şi documentele financiare ale clienţilor pentru a determina gradul de risc. Analizează situaţiile financiare prin interpretarea indicatorilor financiarii (de ex: indicatorii de rentabilitate comercială, economică, gradul de indatorare etc) şi stabileşte valoarea limitei de credit ce urmează a fi acordată contractelor/ clienţilor evaluaţi.
•Evaluează riscurile de neplată aferente aprobării solicitărilor specifice de eşalonare/amânare la plată a datoriilor aferente clienţilor/ partenerilor Romtelecom; recomandă aprobarea/respingerea solicitărilor conform rezultatelor evaluării (riscului identificat).
•Evaluează riscurile potenţiale de neplată aferente acceptării clauzelor contractuale non–standard de risc de credit ale clienţilor/ partenerilor specifici (la solicitarea acestora); recomandă aprobarea (parţială sau totală)/ respingerea solicitărilor clienţilor/ partenerilor.
•Participă activ la proiecte din domeniul evaluării riscului de credit.
•La cerere, asigură consiliere celorlalte departamente în probleme de evaluare risc de credite altor departamente.
•Transmite conducerii, la momentul oportun, problemele aferente evaluării riscului de credit; asigură feedback proactiv echipei de conducere pentru îmbunătăţirea calităţii serviciilor furnizate.
•Evaluează riscul de credt asociat cu lansarea de noi servicii/ produse şi propune soluţii proactive pentru gestionarea riscurilor identificate.
•Analizează, evaluează şi interpretează date/ indicatori aferenţi riscului de credit, face recomandări pentru îmbunătăţire şi implementează/ oferă sprijin pentru implementarea măsurilor necesare.
•Monitorizează şi revizuieşte periodic sau la cerere nivelul riscului de neplată înregistrat pe diverse zone (ex: Retail, Real Estate, Carrier Services) şi se asigură că toate problemele sunt investigate şi raportate în conformitate cu nivelele de raportare stabilite.

CERINTE

•Studii economice superioare sau echivalente.
•Studii economice în administrarea afacerilor (MBA) reprezintă un avantaj.
•Experienţă relevantă în analiza financiară - minim 2 ani.
•Experienţă în evaluare şi aprobare credit/limite de credit etc.
•Implicarea/managementul proiectelor reprezintă un avantaj.
•Puternice abilităţi analitice, abilităţi de analiză financiară şi capacitate de sinteză.
•Cunoaşterea la nivel avansat a pachetului Microsoft Office (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, MS Access).Cunoaşterea SQL este un plus.
•Excelente abilităţi interpersonale şi de comunicare (la nivel de management).
•Abilităţi de prezentare, planificare şi organizare.
•Limba engleză fluent.
•Spirit de echipă, seriozitate, punctualitate

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...