Analist Achizitii

IMSAT SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul se subordoneaza Sefului Departamentului Achizitii si nu are persoane in subordine.

Responsabilitati:
- Participa la elaborarea si negocierea contractelor cu furnizorii.
- Particip¿ la selectarea si evaluarea furnizorilor de materiale si propune actualizarea bazei de date.
- Actualizeaza si verific¿ periodic stocul de materiale, produse si materii prime.
- Pe baza comenzilor de materiale, produse si materii prime, corelat cu stocul, cu capacit¿tile de depozitare si consumul estimat, stabileste graficul privind cantit¿tile si termenele de livrare pe baza c¿rora urmeaz¿ lansarea comenzilor de achizitionare.
- Urm¿reste derularea comenzilor si intervine cu modific¿ri sau complet¿ri la comenzi.
- Pe baza documentelor de receptie (NIR, factura) propune decontarea de materiale.
- Verific¿ depozitarea corespunzatoare a materialelor.
- Face propuneri pentru planul de aprovizionare cu necesarul din tara si/sau import.
- Asigura rezolvarea reclamatiilor referitoare la calitatea materialelor achizitionate.
- Emite comenzi, in conformitate cu specficatiile tehnice si de materialele primite de la celelalte Directii si departamente si transmite aceste comenzi numai cu avizul Sefului de Departament / Director DAL.
- Participa, dupa caz, la descarcarea, manipularea, depozitarea, evidentierea si scoaterea din depozit a materialelor si echipamentelor.
- Proceseaza ofertele tehnico ¿ comerciale, referitoare la achizitia de materiale, produse si materii prime.
- Ia masuri pentru preintampinarea formarii de stocuri supranormative si de valorificarea operativa a celor disponibile.
- Participa, impreuna cu beneficiarul, la definitivarea necesarului de aprovizionare.
- Participa la targuri si expozitii de profil.

CERINTE

- Studii Tehnice absolvite, preferabil TCM, Automatica
- Experienta de cel putin 2 ani in domeniul achizitiilor (tehnica calcul,componente tehnica de calcul, automatizari, echipamente electrice etc);
- Bune cunostinte de MS Office (Word, Excel), Email, Internet;
- Buna cunoastere a limbii engleze.
Carnet de conducere cat.B
Capacitate de analiza si sinteza, bune abilitati de organizare si comunicare, viteza de reactie, capacitate de organizare, lucru in echipa
Dinamism, proactivitate, onestitate

BENEFICII OFERITE

- Se ofera un mediu de lucru motivant si un salariu atractiv.

DESCRIEREA FIRMEI

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale