agent vanzari

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivele specifice ale activitatii de munca:
- Agentul de vanzari asigura promovarea si vanzarea directa a serviciilor ce fac obiectul ofertei companiei;
- Prospecteaza piata pentru identificarea potentialilor clienti.

Responsabilitati, sarcini, activitati si actiuni specifice postului de munca
- Agentul de vanzari intocmeste contractele si raspunde pentru corecta executare a contractelor si acordurilor incheiate cu clientii din portofoliu;
- Urmareste atragerea permanenta de noi clienti;
- Urmareste realizarea planului de vanzari lunar stabilit;
- Stabileste si dezvolta o relatie profesionala cu clientii companiei;
- Intocmeste periodic materiale de sinteza (rapoarte, statistici) si de prezentare (realizari estimative);
- Acorda asistenta clientilor si potentialilor clienti;
- Participarea activa la sedinte interne si colective, impreuna cu clientii si partenerii.

Competentele postului de munca:
- Absolvent studii superioare sau in curs (avantaj pentru absolventii de marketing sau management);
Experienta:
- Experienta minima necesara: minim 1 ani de experienta in munca pe o pozitie similara;

Postul de munca: pe teren si la birou;
Solicitarile postului de munca: rezistenta la stres, capacitate de negociere, putere de organizare si incadrare in termene-limita.

Rutina vs. Provocarea activitatii de munca: tinde sa fie mai mult o munca bazata pe provocare, pe aparitia in permanenta a unor noi incercari.

Ritmul muncii si planificarea: ritmul muncii este unul alert, antrenant, iar activitatea poate fi planificata in general zilnic sau saptamanal, planificarea modificandu-se in functie de prioritatile aparute.

CERINTE

Cunostinte :
- legate de domeniul de activitate – marketing, vanzari
- de utilizare a calculatorului / programelor specifice activitatii
Deprinderi:
- de invatare si ascultare activa
- usurinta de exprimare orala si verbala in conditii de stres
- de rezolvare a unor probleme complexe
- matematice
- deschidere fata de ideile celorlalti
Aptitudini:
- inalte capacitati de negociere
- de intelegere verbala
- de exprimare orala
- originalitate
- sensibilitate la probleme
- comportament analitic, cu puternice capacitati de sinteza
- comportament de libera initiativa exprimat prin abordarea si solutionarea originala a unor probleme existente
Interese:
- dornic de a acumula cunostinte noi, de a se dezvolta si perfectiona pe plan profesional
- caracter intreprinzator
- perseverenta in urmarirea si atingerea unui scop
- dedicare in respectarea sarcinilor de serviciu
- dornic de a se afirma si de a promova

BENEFICII OFERITE

-Grila de salarizare este definita de 3 praguri de performanta, acesta fiind asumat la inceputul lunii de catre fiecare agent de comun acord cu managerul + comision din vanzari;
-Beneficiati de training de produse si de vanzari