Administrator Senior de Retea Telecomunicatii

DECK INTERNET SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

configureaza/instaleaza/testeaza servere care sustin serviciile ISP principale (dns, mail, hosting, routere pentru alocari, baza de date / intranet)
- planifica si realizeaza upgrade-uri/modificari in configuratia serverelor sau serviciilor
- asigura suport nivel 2/3 pentru clientii importanti / business in rezolvarea problemelor complexe de ordin tehnic ce privesc serviciile administrate
- monitorizeaza functionarea serverelor si serviciilor in parametrii impusi si asigura raportarea, documentarea si contribuie la rezolvarea incidentelor majore aparute
- implementeaza procedurile de lucru agreate impreuna cu directorul tehnic
- realizeaza un audit periodic al serviciilor administrate dpdv al securitatii

CERINTE

- cel putin studii superioare de specialitate (telecomunicatii, electronica, automatica)
- experienta in mediu ISP, Telecom, Linux Server Administration - cel putin 3 ani
- experienta cu sisteme de operare UNIX (in principal Linux - diverse distributii,
FreeBSD, etc) - instalare si configurare TCP/IP networking / firewalling, security
- experienta relevanta in majoritatea din urmatoarele: apache, bind, postfix, solutii antispam si antivirus pentru mail, dhcp, mysql, software raid,
iptables, tc (qos), nfs, ftp, solutii HA (heartbeat)
- cunostinte de php, perl, shell scripting si SQL
- experienta in hardware troubleshooting, configuratii hardware servere
- cunoasterea limbii engleze (nivel mediu de preferat)
- disponibilitate la deplasari in interes de serviciu

BENEFICII OFERITE

Se ofera un salariu negociat in prealabil, telefon de serviciu

DESCRIEREA FIRMEI

internet, telefonie, televiziune