Administrator Retea

CORIL IMPORT EXPORT SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul general al postului il reprezinta asigurarea achizitionarii, instalarii, gestionarii si intretinerii retelei electronice din firma - sau a unei retele electronice extinse pe o anumita arie geografica
- asigurarea functionarii hardware -ului si software - ului din firma
- analizarea produselor si serviciilor IT utilizate in firma in vederea actualizarii lor permanente
- asigurarea permanentei securitatii LAN si WAN
- stabilirea si implementaerea de politici si proceduri de folosire a LAN si WAN in toata firma
- proiecteaza si implementeaza retele complexe de calculatoare in firma
- gestioneaza licentele pentru orice software utiliuzat in sistemul de operare
- gestioneaza achizitiile de achipamente electronice din firma
- configureaza servere si creeaza conturi pentru utilizatorii interni
- asigura functionarea corecta a hardware -ului si a software - ului din firma
- asigura suport utilizatorilor in cazul aparitiei unor defectiuni
- asigura suport utilizatoilor in configurarea/ conecatrea la accesul de internet
- rezolva problemele legate de calculatoare si imprimante in mod direct
- ofera helpdesk colegilor din organizatie
- realizeaza backup la retea conform unui orar stabilit
- administreaza bazele de date ale organizatiei
- raspunde de raportarea imediata daca a aparut o modificare la nivelul numlui de utilizator sau al parolelor de acces la retea
- raporteaza imediat orice schimbare intervenita la nivel de adrese de internet, conturi e-mail sau adrese de e-mail catre seful direct
- raspunde de evidenta numelor de utilizator sau a parolelor de acces la retea pentru fiecare calculator
- solutioneaza problemele din retea in timp util
- raspunde de siguranta sistemului informatic si de telecomunicatii
- rasopunde de dezvoltarea reteei interne si de IT
- pastreaza confoidentialitatea datelor la care are acces

CERINTE

- cunostinte Windows Server 2000-2003- instalare, configurare si administrare
- cunostinte LInux- instalare, configurare si administrare sergver mail, router internet, gazduire site
- cunostinte Windows XP - Proffesional si Home - instalare configurare si administrare
- cunostinte hardware, confgurare servere si statii de lucru, depanare servedere si statii de lucru, configurare si depanare sisteme efractie, ssteme control acces, supraveghere video

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial motivant
- prime
- bonuri de masa
- telefon de serviciu

- cablare structurata date - voce cat 5e, cat 6, cat 7, fibra optica, wireless, centrale telefonice
- sisteme complexe de telecomunicatii/ design/ instalare/ certificare producator NEXANS
- expertizare si remediere retele in functiune