Administrator mijloace de plata operatiuni valutar

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Asigura prelucrarea Ordinelor de Plata Emise prin :
- Verificarea corectitudini documentelor intocmite
- Verificarea documentelor justificative (unde este cazul)
- Selectarea circuitelor bancare pentru plata
- Introducerea corecta si completa a datelor in sistemul informatic
• Asigura prelucrarea Ordinelor de Plata Primite prin :
- Verificarea lotului de incasari din sistemul informatic
- Verificarea mesaj Swift
- Prelucrarea corecta si completa a incasarilor in sistemul informatic
• Asigura directionarea imaginilor CEC-urilor bancare in devize prin aplicatia Documentum catre Directia Internatinala :
- Prelevarea comisionului de remitere
• Asigura prelucrarea operatiunilor ordonate prin « banca la distanta » (Multix, Brd-Net, etc) in mod similar cu cele pe suport hartie;
• Controleaza recapitulativul operatiunilor zilnice (jurnalul zilnic);
• Asigura prelevarea comisioanelor (OUR, etc);
• Asigura prelucrarea operatiunilor clientelei legate de instrumentele de plata, respectand termenele si instructiunile privitoare la mijloacele de plata;
• Verifica operatiunile efectuate, detecteaza eventuale anomalii; efectueaza reglarile necesare cu acordul coordonatorului/ sefului de serviciu;
• Verifica inregistrarea corecta a comisoanelor aferente operatiunilor efectuate (exceptie cele incasate automat) si asigura prelevarea comisoanelor ce trebuie incasate manual;

CERINTE

- Studii medii sau superioare;
- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar;
- Operare calculator;
- Operare numerar.

Profilul candidatului:

- Cunoasterea limbii engleze;
- Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ;
- Organizare;
- Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor;
- Orientare spre rezultat;
- Cooperare, lucru in echipa;
- Rigoare/responsabilitate.

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip de contract: Contract pe perioada determinata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.