Administrator mijloace de plata

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura tratarea operatiunilor de clientela legate de instrumentele de plata, respectand termenele si instructiunile privitoare la compensarea platilor interbancare fara numerar;
Asigura pregatirea schimburilor de valuta in compensarea instrumentelor de credit si a instrumentelor de debit prin programul SENT;
Realizeaza reconcilierea conturilor de decontari intrabancare;
Listeaza extrasele de conturi pentru decontari intrabancare proprii precum si cele ale unitatilor bancii corespondente;
Verifica continuitatea soldurilor clientilor alocati;
Verifica existenta eventualelor diferente intre solduri si identificarea componentei dintre acestea;
Intocmeste fisele de descompunere a diferentelor identificate pe conturile de legatura intrabancara gestionate;
Intocmeste notele contabile de reglare in cazul in care sunt necesare corectii;
Inregistreaza in sistemul informatic bancar notele contabile de reglare.

CERINTE

Experienta in procesarea documentelor sau in realizarea de operatiuni cu instrumentele de plata fara numerar;
Detinerea atestatului de utilizator SEP sau cunoasterea programelor REGIS si/sau SENT constituie un avantaj;
Studii superioare finalizate;
Cunostinte avansate operare PC;
Atentie la detalii;
Spirit de echipa.

In ultimii 2 ani, BRD a fost cel mai important creator de locuri de munca din sistemul bancar romanesc.
Satisfactia angajatilor nostri este la fel de importanta ca si satisfactia clientilor nostri !

In prezent suntem in cautarea unor specialisti in domeniul procesarii mijloacelor de plata bancare si a compensarii multilaterala a platilor interbancare