Administrator de retea

PRINTMAN

Job expirat

RESPONSABILITATI

Proiectarea configuratiei retelei, cu posibilitati de extindere a acesteia,intocmirea documentatiei, intretinerea acesteia si a informatiilor referitoare la configuratia retelei;
- Asigura suportul tehnic si service pentru echipamentele companiei: functionarea calculatoarelor si a serverelor in parametrii optimi; diagnosticarea problemelor hardware si software aparute; propunerea masurilor de rezolvare rapida a acestor probleme, remedierea defectelor aparute;
- Monitorizeaza activitatea in retea in vederea imbunatatirii performantei;
- Asigura masurile de securitate, conform politicilor companiei;
- Instalare, reconfigurare de noi aplicatii, configurare servere, sisteme de calcul, intretinere hardware, devirusari;
- Monitorizeaza spatiul de stocare de pe servere, protejeaza reteaua, previne pierderea datelor; efectueaza operatiunile de backup & disaster recovery : analizeaza, propune si aplica planul de backup pentru bazele de date operative, fisierele aflate pe servere si alte date considerate importante; tine evidenta mediilor de backup; poate restaura in orice moment oricare structura prezenta in planul de backup, afectata de incidente ;
- Planifica, urmareste si organizeaza strategia de dezvoltare a infrastructurii: retea, statii de lucru, servere, periferice;

CERINTE

Experienta in administrare retele de minimum 3 ani
Cunostinte SQL
Cunostinte Linux
Cunostiinte avansate sisteme de operare Windows si softuri de baza
Cunostinte avansate HARDWARE (instalare, depistare si rezolvare incidente, cablare retea, instalare PrintServer, configurare si instalare periferice)
Cunostinte de planificare si organizare a actiunilor de intretinere a echipamentelor din retea, evidentierea starii tehnice a echipamentelor
Capacitatea de a acorda consultanta si asistenta tehnica utilizatorilor sistemelor de calcul
Capacitatea de a asigura dezvoltarea sistemului informatic integrand in acesta echipamente si configuratii noi precum si de a asigura aplicarea planului de protectie a datelor in format electronic in caz de caderi de echipamente hardware, greseli de operare sau atacuri informatice

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial atractiv
Mediu de lucru profesionist
telefon de servici,computer
Bonuri de masa
Conditii de munca bune

DESCRIEREA FIRMEI

Comert cu consumabile tipografice.