Administrator credite clienti

Michelin Romania SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura urmarirea si gestionarea activitatii de credit in raport cu obiectivul Grupului (moniorizarea saptamanala a activitatii de credit si actualizarea rapoartelor interne pentru fiecare sucursala Michelin din tara, conform procedurilor existente)
Asigura suportul necesar pentru personalul din sucursale pentru recuperarea creantelor de la clienti:
-Urmarirea situatiei clientilor incerti si recuperarea creantelor de la acestia inclusiv a clientilor provizionati
-Gestionarea documentelor de plata ale clientilor si informarea Departamentului Credite asupra documentelor de plata girate
-Intocmirea ordonatarilor de plata catre client in cazul primirii unor sume necuvenite de la acestia
-Avizarea deschiderii conturilor de clienti in programul informatic
Asigura interfata intre sucursale Michelin din tara si Sediul Central din Bucuresti
Se asigura de respectarea si aplicarea procedurii si politicii de credit a Grupului Michelin

CERINTE

Studii superioare profil economic
Experienta in domeniu de cel putin 1 an
Limba engleza si/sau franceza -nivel avansat
Adaptabil -pune in aplicare obiectivele, procedurile si metodele de lucru propuse de grup
Orientare catre client -raspunde nevoilor clientilor si utilizatorilor interni
Munca in echipa -contribuie prin participarea sa la atingerea obiectivelor de grup
Buna capacitate de comunicare

Michelin este liderul mondial in domeniul anvelopelor: 20% din piata mondiala, peste 125 000 de angajati in 170 de tari ( 3500 in Roamania), 74 de fabrici, 6 plantatii de arbore de cauciuc, centre de studii si cercetare in Europa, SUA si Japonia. Michelin produce anual 190,2 mil de anvelope, 22,3 mil de harti si ghiduri turistice.