ADMINISTRATOR BAZE DE DATE SI APLICATII

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Este responsabil cu asigurarea administrarii de baze de date, mentinerea integritatii si securitatii bazelor de date ale companiei ;
• Intocmeste documentatie de instalare (best practice), planuri de securizare a sistemelor de baze de date, proiecteaza si implementeaza sisteme de baze de date de mare disponibilitate ;
• Asigura suportul tehnic necesar pentru toate bazele de date din companie astfel incat sa asigure disponibilitatea maxima a acestora ;
• Realizeaza operatiunile de salvare (backup) si restaurare (restore) a datelor pentru bazele de date din companie precum si planuri de asigurare a disponibilitatii in caz de evenimente neprevazute (contingency planning)
• Monitorizeaza si mentine in parametrii optimi performantele bazelor de date prin urmarirea log-urilor de sistem si activitatii pe servere si efectuaza operatiuni de optimizare a performantei (tuning)
• Face recomandari privind updatarea hardware/software a echipamentelor pe baza informatiilor din planul de capacitate ;
• Intocmeste si intretine documentatia privind task-urile de rutina pentru operarea sistemelor (intretinerea conturilor, backup/restore, startup/shutdown, script-uri, etc.)
• Planifica si implementeaza planuri de continuitate si protectie la dezastre impreuna cu administratorul de sistem in ceea ce priveste bazele de date si sistemele de aplicatii aferente ;
• Administreaza aplicatii de tip ERP si CRM ;
• Realizeaza rapoarte de business pe platforma Microsoft Reporting Services .

CERINTE

• Experienta de lucru 2-3 ani in domeniul administrarii de baze de date (in special Microsoft SQL); experienta 2-3 ani in proiectarea si implementarea de solutii de BD ; diverse certificari Microsoft SQL ;
• Cunoasterea arhitecturii de sistem pentru baze de date relationale ;
• Cunoasterea principiilor si regulilor de buna administrare sistemelor de gestiune a bazelor de date ;
• Cunoasterea limbajelor de programare SQL ;
• Proiectare si implementare reusita pentru sisteme de baze de date de mare disponibilitate ;
• Calitati de manager de proiect; finalizeaza intotdeauna actiunele sale prin livrabile concrete
• Cunoasterea limbii engleze ;
• Capacitate de lucru in echipa, pune in comun experienta impreuna cu colegii; atitudine pozitiva fata de toti colegii ;
• Foarte bune abilitati de comunicare, atit verbal cit si scris; claritate si acuratete tehnica
• Gindire analitica si orientare catre client ; putere de anticipare si gindire in perspective , proactiv .
• Experienta 2-3 ani in aplicatii de tip ERP si CRM ;
• Experienta 2-3 ani in Microsoft Reporting Services si BI .

Star Storage reprezinta unul dintre cei mai cunoscuti furnizor de solutii integrate la cheie, atat pentru afaceri cat si solutii de infrastructura asociate. Portofoliul Star Storage cuprinde atat solutii de stocare si infrastructura critica IT cat si solutii de afaceri orientate pe managementul continutului si al proceselor de afaceri.

Solutiile Star Storage sunt completate de o gama extinsa de servicii profesionale desfasurate in locatii proprii special construite: servicii externalizate de procesare a documentelor si informatiilor, servicii externalizate de productie si livrare a documentelor,comunicare personalizata cu clientul, servicii de protectie si gestiune a datelor si aplicatiilor.