Administrator baze de date

Camera de Comert si Industrie a Romaniei

Job expirat

RESPONSABILITATI

1.Adminstrarea si configurarea serverelor de baze de date;
2.Administrarea bazelor de date ale CCIR.
3.Legatura cu echipa TOTALSOFT care asigura mentenanta post-implementare Charisma si asistenta tehnica pentru utilizatorii din cadrul Directiei Management Economic Financiar si Administrativ
4.Gestiunea utilizatorilor bazelor de date;
5.Asigurarea securitatii serverelor, aplicatiilor si bazelor de date;
6.Monitorizarea si optimizarea performantelor bazelor de date prin reconfigurari ale serverelor de baze de date.
7.Elaborarea procedurilor de import/export baze de date.
8.Planificarea operatiilor de actualizare a bazelor de date pe baza procedurilor de import, monitorizarea executiei acestora, rezolvarea situatiilor de exceptie.
9.Elaborarea de statistici periodice privind accesul la bazele de date.
10.Planificarea si executarea salvarilor si restaurarilor bazelor de date.
11.Asigurarea suportului tehnic necesar pentru dezvoltare de aplicatii.

CERINTE

Detalii pe http://www.ccir.ro si la Directia Secretariat, Protocol si Resurse Umane tel: 3190098 sau la Compartimentul Tehnologia Informatiei si Comunicatii: 3174696
Studii universitare de specialitate cu examen de licenta (Politehnica – Facultatea de Automatica si Calculatoare, Universitate – Facultatea de Matematica Informatica, ASE- Facultatea de Cibernetica) Specializari
Urmatoarele cursuri de specializare certificate prin diplome de absolvire constituie un avantaj

-analiza si proiectare sisteme- informatice
-administrare baze de date Microsoft-SQL
-administrare sisteme operare servere Microsoft
-administrare servere WEB

Experienta
Constituie avantaje:
- Experienta de minim 3 ani in proiectarea si administrarea de sisteme informatice complexe bazate pe platforma Microsoft Windows Server si Microsoft SQL Server.
- Experienta in implementarea si utilizarea sistemelor Charisma ERP si Charisma HR.

Camera de Comert si Industrie a Romaniei este cea mai puternica asociatie a mediului de afaceri din Romania, reunind in randurile sale intreaga retea de 42 de camere de comert si industrie teritoriale, camere de comert bilaterale si asociatii profesionale.
Camera de Comert si Industrie a Romaniei este o organizatie neguvernamentala, cu caracter autonom, care sustine interesele comunitatii de afaceri si, in special pe cele ale membrilor sai, in dialogul cu institutiile statului si organismele internationale. CCIR actioneaza pentru crearea unui mediu de afaceri stabil, coerent si propice dezvoltarii sectorului privat, unei economii de piata reale, durabile si deschise spre exterior.