Administrator Aplicatii / Oracle Developer

Apa Nova Bucuresti

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Analiza, elaborarea, dezvoltarea, testarea, implementarea aplicatiilor si a documentatiei tehnice aferente sistemelor informatice si programelor utilizate in cadrul companiei;
- Administrarea sistemelor informatice si a programelor utilizate in cadrul companiei;
- Asistenta utilizatorilor pentru buna desfasurare a exploatarii aplicatiilor;
- Educarea operatorilor in vederea imbunatatirii atat a nivelul de utilizare a tehnicii de calcul si a aplicatiilor, cat si a perceptiei acestora asupra implica¿iilor pe care le au ac¿iunile lor de introducere corecta si constanta a datelor;
- Observa comportamentul pe termen mediu/lung al aplicatiei si, la nevoie, propune realizatorului modificarea, adaptarea sau dezvoltarea acesteia;
- Completeaza documentele aferente sistemului calitatii in vigoare in cadrul companiei si cele impuse de politicile interne ale Directiei Tehnologia Informatiei;
- Intretine documentatia de analiza / proiectare / exploatare referitoare la aplicatie in conformitate cu eventualele modificari survenite in urma up-gradarii acesteia;
- Stabileste si intretine relatia cu serviciul de suport al aplicatiei in cazul celor achizitionate din extern sau cu programatorul ei, in cazul celor realizate intern;.
- Raspunde de degradarea performantelor unei aplicatii ca urmare a neindeplinirii sarcinilor trasate;
- Raspunde de indeplinirea atributiilor, sarcinilor si lucrarilor ce-i revin conform fisei postului sau incredintate de seful ierarhic;
- Raspunde de respectarea cerintelor din documentele Sistemului de Management al Calitatii aplicabile activitatii desfasurate;
- Asigurarea “in-house” a consultantei tehnice.

CERINTE

Cunostinte:
-Cunosterea in detaliu a principiilor bazelor de date relationale Oracle, versiunile 8i, 9i si 10g;
- Cunoasterea limbajelor de interogare si programare SQL, respectiv PL/SQL;
- Cunoasterea mediului de dezvoltare Oracle (Forms, Reports);
- Constituie un avantaj experienta in programarea cu ajutorul tehnologiilor web, platfoma Java;
- Cunostinte despre Oracle Applications direct responsabil de administrarea mediului APPS;
- Cel putin 3 ani experienta de lucru in dezvoltarea si/sau administrarea aplicatiilor Oracle;
- Cunoasterea limbii engleze (franceza reprezinta un avantaj).

- Intuitie, creativitate si gindire logica;
- Abilitati de lucru in echipa, lucru in conditii de stress;
- Bune abilitati de comunicare;
- Flexibilitate.

Incepand cu anul 2000 si pentru o perioada de 25 de ani, ApaNova Bucuresti este concesionarul serviciilor publice de apa si canalizare din Municipiul Bucuresti