Administrator Aplicatie ERP/CRM

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- intretine si optimizeaza reteaua firmei;
- intretine si optimizeaza functionarea tuturor echipamentelor si tehnicii de calcul din cadrul firmei;
- coordoneaza activitatea de intretinere si optimizare a altor echipamente non-informatice din cadrul firmei (sistem de alarma, sistem de control acces, sistem de aer conditionat) de catre furnizorii acestora sau agentii de mantenanta si service autorizati;
- ofera consultanta tehnica personalului firmei in exploatarea echipamentelor informatice si non-informatice din cadrul firmei;
- pastreaza si actualizeaza documentatiile cu topologia si configuratia retelei companiei;
- pastreaza si actualizeaza documentatiile referitoare la licentele software instalate;
- intretine, optimizeaza si documenteaza sistemul de securitate a datelor companiei (scheme de back-up, drepturi de securitate, etc.)
- inregistreaza operatiile efectuate si eventualele componente necesare pentru remedierea sau imbunatatirea retelei de calculatoare a firmei;
- va avea permanenta grija de pastrarea in buna stare de functionare a echipamentelor de masura si control;
- va avea permanenta grija de pastrarea in buna stare a sculelor din dotare;
- va asigura actualizarea bibliotecii de programe utilitare (de diagnoza, benchmarks, optimizare, etc.) drivere pentru retele;
- va face ori de cate ori este necesar recomandari Directorului Tehnic pentru achizitionarea de scule, accesorii, aparate pentru masura si control, programe necesare;
- va face ori de cate ori este necesar recomandari Directorului Tehnic pentru achizitionarea de licente software necesare derularii activitatilor companiei; va analiza toate variantele posibile din punct de vedere al raportului cost / performanta si va recomanda varianta optima;
- va studia orice aparitie sau imbunatatire in domeniul software si va face propuneri de achizitionare a unor noi pachete de programe catre Directorul Tehnic, in vederea imbunatatirii performantei companiei;
- va analiza toate variantele posibile din punct de vedere al raportului cost / performanta si va recomanda varianta optima;
- va face ori de cate ori este necesar recomandari Directorului Tehnic pentru achizitionarea de echipamente hardware;
- va solicita si va participa la cursuri de instruire si perfectionare in domeniul sau de activitate sau in domenii conexe.

CERINTE

Studii necesare:
- Studii superioare de specialitate;
- Cursuri suplimentare / diplome / certificari in domeniul informatic - se puncteaza.
- Experienta in administrarea aplicatiilor de tip ERP si CRM ;

Cunostinte profesionale necesare:
- Cunostinte retele - nivel avansat;
- Cunostinte hardware - nivel avansat;
- Cunostinte software:
- Sisteme de operare:
- WinNT/2k - nivel administrator;
- Linux / UNIX - se puncteaza;
- Sisteme de baze de date relationale:
- Microsoft SQL Server 2000, SQL 2005: nivel administrator;
- Oracle, DB2, Informix - se puncteaza;
- Sisteme de mesagerie:
- Microsoft Exchange 2000 - nivel administrator;
Altele:
-Microsoft ISA Server - nivel avansat;
-Software / proceduri de back-up;
-Software / proceduri de securitate retea;
-Cunostinte limba engleza: citit - nivel minim 7-8.

Experienta:
- Experienta in administrare retea WinNT/2000 - min 2 ani;
- Experienta in administrare server Exchange 2000 - minim 1 an;

Calitati personale:
- Loialitate / confidentialitate;
- Responsabilitate;
- Rezistenta la stres / disponibilitate la orar prelungit;
- Capacitate de lucru intr-un colectiv;

Doar candidatii selectati pentru interviu vor fi contactati.

STAR STORAGE a fost fondat¿ în anul 1999, ca urmare a nevoilor evidente în pia¿a de solu¿ii integrate la cheie, în domeniul stoc¿rii, arhiv¿rii ¿i managementului de date ¿i documente, devenind unul dintre furnizorii de top pe pia¿a romaneasc¿ în aceste domenii.
Furnizând numai “cele mai bune” produse, care îndeplinesc cerin¿ele existente de aplica¿ii “mission critical”, STAR STORAGE ofer¿ solu¿ii integrate la pre¿uri competitive, solu¿ii care sunt r¿spunsul la nevoile eviden¿iate în domeniul IT, în acest moment. Portofoliul nostru de produse include echipamente de stocare (primar¿ on-line pe discuri magnetice, secundar¿ near-line pe discuri optice, off-line pe benzi magnetice), scanere profesionale, software de captur¿ de documente ¿i date, aplica¿ii software pentru arhivare electronic¿, management de documente ¿i workflow, kituri de dezvoltare.
Pe lâng¿ furnizarea de produse de cea mai înalta calitate, STAR STORAGE ofer¿ solu¿ii la cheie în domeniul: stocare ¿i arhivare de date ¿i documente, solu¿ii bazate pe produse de calitate (hardware ¿i software) dar ¿i pe o analiz¿ complex¿ ¿i o consultan¿¿ profesional¿.
Solu¿iile STAR STORAGE sunt completate de o list¿ complet¿ de servicii profesionale.
Scopul nostru principal este s¿ descoperim ¿i s¿ întelegem nevoile reale ale clien¿ilor nostrii, mai bine decât oricine altcineva în domeniu ¿i s¿ g¿sim solu¿iile cele mai potrivite pentru ace¿tia.
Misiunea noastr¿ este s¿ construim rela¿ii de lung¿ durat¿ cu clien¿ii no¿trii ¿i am constatat c¿, pentru a realiza acest lucru, trebuie s¿ concentr¿m întreaga for¿¿ intelectual¿ ¿i creativitatea echipei noastre de profesioni¿ti.