Actuar

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Participarea la crearea produselor in stransa legatura cu echipa de vanzari/marketing si anume:
• Participarea la definirea caracteristicilor produselor;
• Participarea la crearea conditiilor generale ale produselor;
• Calcularea primelor de asigurare ;
• Elaborarea documentelor tehnice;
• Validarea documentelor comerciale ce includ elemente tehnice;
- Participarea la elaborarea tarifelor pentru contractele de grup precum si la oferirea raspunsurilor pentru entitatile care solicita oferte;
- Participarea la implementarea planului de reasigurare;
- Pregăteste specificatiile de business pentru implementarea IT a calcului actuarial
- Pregăteste documentele pentru activitătile specifice ale departamentului
- Realizeaza controalele pentru Supravegherea Permanentă.
- Asigură backup-ul pentru alti actuari

CERINTE

• Studii superioare
• Studii actuariale absolvite cu diploma (universitare sau post-universitare) oficial recunoscute de statul de origine
• Inregistrarea in Registrul actuarilor tinut de catre CSA
• Experienta de cel puţin 3 ani în domeniul asigurãrilor, matematicilor financiare sau statisticilor, activitatea desfãşuratã necesitând cunoştinţe actuariale;
• Limbi straine – engleza: nivel avansat (citit , scris, vorbit)
• Buna adaptabilitate si capacitate de reactie rapida la solicitari
• Foarte bune capacitati de relationare si pro-activitate
• Cunoasterea foarte buna a Microsoft Office Excel

Competente:
• Capacitatea de a coordona, planifica si organiza
• Comunicare si prezentare
• Eficienta inter-personala
• Analiza datelor si evaluarea informatiilor
• Autonomie si initiativa
• Adaptabilitate si reactivitate
• Spirit de ehipa
• Rezistenta la stres
• Transparenta si abilitatea de a documenta corect toate lucrarile din responsabilitatea sa.

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar
Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.