ACCOUNT MANAGER - OFFICE BASED

TORNADO SISTEMS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Transmiterea ofertelor actualizate catre clienti;
- Furnizarea de informatii despre preturile practicate, produsele disponibile, ofertele promotionale catre clienti;
- Oferirea catre client a unor servicii de consultanta in ceea ce priveste achizitionarea produselor companiei propunandu-i acestuia cele mai bune solutii in colaborare cu departamentul tehnic ;
- Preluarea comenzilor primite de la clienti (prin fax / mail / telefonic) ;
- Negocierea contractelor;
- Introducerea in sistem a fiecarei comenzi si operarea / procesarea corespunzatoare; (completarea comenzii, alocarea marfii, livrarea)
- Urmarirea incasarilor pentru fiecare client in parte si luarea masurilor necesare incasarii la timp;
- Mentinerea legaturii cu clientii in ceea ce priveste echipamentele livrate pentru obtinerea unui feed-back permanent;
- Dezvoltarea de relatii de afaceri cu clienti noi;
- Mentinerea la zi a ¿fisei clientului¿;
- Informarea continua asupra produselor si echipamentelor pe care le distribuie compania;
- Participarea la cursuri si traininguri interne / externe;
- Participarea la targuri, expozitii, evenimente specifice domeniului;
- Colaborarea cu specialistii departamentului tehnic; redirectionarea clientilor care solicita informatii de natura tehnica catre persoanele specializate in vederea optimizarii si eficientizarii activitatilor specifice de vanzare.

CERINTE

- Studii superioare tehnice (avantaj: facultatile de profil - electronica/ automatizari/calculatoare);
- Cunostinte solide despre retele, periferice, calculatoare, Microsoft etc;
- Minim un an de experienta in distributie IT;
- Foarte bune abilitati de comunicare;
- Orientare catre rezultate imediate in paralel cu rezultatele pe termen lung;
- Atitudine proactiva si pozitiva;
- Limba engleza ¿ scris si vorbit.

BENEFICII OFERITE

- Se ofera mediu de lucru profesionist si beneficii motivante.

Compania Tornado Sistems are peste 250 de profesionisti specializati in diferite domenii: marketing, vanzari, suport tehnic si logistic. Compania este structurata astfel incat sa raspunda cerintelor pietei si anume pe doua directii: distributia de echipamente de tehnica de calcul (Acer, Asus, BenQ, Brother, Canon, Epson, Fujitsu Siemens Computers,HP, Hyundai, Kingston, Kinetix, Lite-on, Microsoft, MSI, Nec, Philips, Samsung, Twin Mos, Xerox) si, pe de alta parte, networking - proiectarea, instalarea, instruirea si consultanta in domeniul retelelor de calculatoare.