Account Manager - office based

Tornado Sistems

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Transmiterea ofertelor actualizate catre clienti
- Furnizarea de informatii despre preturile practicate, produsele disponibile, ofertele promotionale catre clienti
- Oferirea catre client a unor servicii de consultanta in ceea ce priveste achizitionarea produselor companiei propunandu-i acestuia cele mai bune solutii in colaborare cu departamentul tehnic
- Preluarea comenzilor primite de la clienti (prin fax / mail / telefonic)
- Introducerea in sistem a fiecarei comenzi si operarea / procesarea corespunzatoare (completarea comenzii, alocarea marfii, livrarea)
- Urmarirea incasarilor pentru fiecare client in parte si luarea masurilor necesare incasarii la timp
- Mentinerea legaturii cu clientii in ceea ce priveste echipamentele livrate pentru obtinerea unui feed-back permanent
- Dezvoltarea de relatii de afaceri cu clienti noi
- Mentinerea la zi a “fisei clientului”
- Informarea continua asupra produselor si echipamentelor pe care le distribuie compania
- Participarea la cursuri si traininguri interne / externe
- Participarea la targuri, expozitii, evenimente specifice domeniului
- Colaborarea cu specialistii departamentului tehnic; redirectionarea clientilor care solicita informatii de natura tehnica catre persoanele specializate in vederea optimizarii si eficientizarii activitatilor specifice de vanzare

CERINTE

- Studii superioare finalizate
- Cunostinte solide despre retele, periferice, calculatoare, Microsoft etc
- Minim trei ani de experienta in vanzari de IT
- Foarte bune abilitati de comunicare
- Limba engleza – scris si vorbit
- Cunostinte PC avansate (Office)

BENEFICII OFERITE

Se ofera mediu de lucru profesionist si beneficii motivante.

Compania Tornado Sistems are peste 250 de profesioni¿ti specializa¿i în diferite domenii: marketing, vânz¿ri, suport tehnic ¿i logistic. Compania este structurat¿ astfel încât s¿ r¿spund¿ cerin¿elor pie¿ei ¿i anume pe dou¿ direc¿ii: distribu¿ia de echipamente de tehnic¿ de calcul (Acer, Asus, BenQ, Brother, Canon, Epson, Fujitsu Siemens Computers,HP, Hyundai, Kingston, Kinetix, Lite-on, Microsoft, MSI, Nec, Philips, Samsung, Twin Mos, Xerox) ¿i, pe de alt¿ parte, networking - proiectarea, instalarea, instruirea ¿i consultan¿a în domeniul re¿elelor de calculatoare.