Account Executive (Departament Client Corporate Practice)

ISG Personnel Management SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Gestionarea conturilor clientilor conform standardelor si procedurilor stabilite
- Preluarea, analizarea si transmiterea catre asiguratori a solicitarilor clientilor sau catre colegii specializati pe linii de asigurare / asiguratori / alte birouri in cazul in care solicitarile nu pot fi adresate de piata locala
- Mentinerea relatiei cu colegii din alte birouri ale companiei in cazul conturilor "referral" (cerere / primire de instructiuni, raportari etc.)
- Urmarirea primirii raspunsurilor de la asiguratori / birouri in timp util, centralizarea si transmiterea acestora, impreuna cu o recomandare, catre client
- Preluarea cererilor de asigurare/reinnoire/extindere de la client si urmarirea emiterii documentelor de catre asiguratori
- Urmarirea platilor de prime / rate de prime la scadenta
- Indosarierea documentelor si introducerea informatiilor in bazele de date despre clienti si daune
- Inregistrarea timpului alocat pentru activitatile zilnice
- Intocmirea de rapoarte/prezentari, respectand daca este cazul modelele standard din cadrul firmei
- Pregatirea si redactarea rapoartelor solicitate de clienti
- Pregatirea prezentarilor solicitate de clienti/ Managerul Departamentului CCP sau conducerea firmei
- Contribuirea la dezvoltarea liniilor de asigurare la clientii existenti /atragerea unor clienti noi prin participarea la intalniri de sales, conform unui plan de sales anual

Alte informatii:
- Implicare in problemele curente ale clientilor, cu asistenta Account Managerului sau Managerului Departamentului CCP in cazurile in care considera necesar acest lucru
- Responsabil pentru situatia conturilor/liniilor de asigurare aflate in administrarea sa si pentru informarea Account Managerului sau managementului in cazul aparitiei unor probleme pe care nu le poate rezolva direct.
- Back-up pentru colegii din cadrul departamentului CCP in cazul absentei acestora.

CERINTE

- Studii superioare
- Cunostinte solide despre asigurari – asigurari de bunuri, raspunderi civile
- Experienta in domeniul asigurarilor – 1,5-2 ani
- Cunostinte despre tehnici de prezentare
- Cunostinte generale de operare a computerului (MS Office, WinZip, etc.)
- Cunostinte bune de limba engleza
- Abilitate de comunicare in scris si oral
- Capacitate de negociere
- Initiativa si creativitate
- Notiuni de gestionare a timpului
- Rezistenta la stres, abilitatea de a respecta deadline-uri scurte
- Permis de conducere

Lider pe piata austriaca in domeniul recrutarii on-line, ISG Personnel Management furnizeaza SOLUTII COMPLETE in domeniul resurselor umane la standarde europene, recunoscute si verificate in peste 10 ani de experienta.