Specialist Suport IT

ZOLITRON TECHNOLOGY SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Acest job implica suport acordat clientilor companiei pentru sisteme IT , atat hardware cat si software si efectuarea de diferite lucrari la sediul acestora.
- Se vor efectua avtivitati de depanare, configurare, testare, diagnosticare si remediere pentru echipamentele, sistemele si software-ul care alcatuiesc infrastructura IT a clientilor.
- Raspunde de punerea in functiune, instalarea si programarea sistemelor si echipamentelor noi la termenele contractuale prevazute in conditii de deplina siguranta.
- Asimileaza cunostinte noi referitoare la echipamentele si software-ul care apar pe parcursul activitatii, invata si pune in aplicare aceste cunostinte conform documentatiei tehnice aferente acestora.
- Intocmeste rapoarte de service si PIF conform procedurilor de service si SOP
- Efectueaza instruiri tehnice si acorda asistenta tehnica la beneficiar personalului care opereaza echipamentele sau noile aplicatii
- Stabileste necesarul de piese si materiale pentru rezolvarea incidentelor si transmite acestea catre seful direct

Mai in detaliu cateva din activitatile care se vor desfasura:

- Instalare/configurare/diagnosticare/intretinere sisteme de operare client si server ( Windows XP/Vista/7 , Windows Server 2003/2008 ;
- Instalare/configurare/diagnosticare/intretinere aplicatii antivirus, office si aplicatii line-of-business (EDMS,CRM,ERP) ;
- Instalare/configurare/diagnosticare/intretinere componente/periferice/echipamente de retea active si pasive;
- Configurare si intretinere aplicatii si echipamente de backup
- Configurare si setari retea/casute email/acces FTP/depanare remote/acces VPN
- Mentenanta hardware/software PC si servere
- Executare lucrari de cablare structurata (cablare, instalari patch panel, instalari rack cabinet, etc )
- Instalare/configurare/diagnosticare/intretinere retele wireless si echipamente wireless
- Instalare/configurare/diagnosticare/intretinere echipamente de supraveghere video, aplicatii de monitorizare video

CERINTE

- Se cauta persoane ordonate, constiincioase, cu bun spirit organizatoric, cu atentie la detalii, capacitate de analiza.
- Abilitati de auto-organizare dezvoltate pentru a lucra atat independent, cat si in echipa.
- Cautam persoane care sa dea dovada de seriozitate, disponibilitate la program prelungit si rezistenta la lucru in conditii de presiune si lucru cu termene limita.
- Capacitate de asimilare rapida de noi cunostinte
- Cunostinte hardware legate de calculatoare personale, servere, echipamente de retea, periferice conform CompTIA
- Cunostinte software legate de sisteme de operare Microsoft (Windows XP/Vista/Win7, Windows Server 2003/2008);
- Cunostinte software legate de sisteme de gestiune a bazelor de date relationale ( MS SQL, MySQL, Firebird )
- Cunostinte de programare VBScript, Windows PowerShell, Windows API si HTML
- Cunostinte administrare sisteme Linux si UNIX
- Cunostinte despre echipamentele de securitate pentru control acces, televiziune cu circuit inchis, protectie perimetrala, detectie a efractiei, PSI
- Cunostinte in domeniul instalatiilor electrice de curenti slabi
- Cunostinte MS Office (Word, Excel, PowerPoint, MS Outlook)
- Cunostinte in domeniul configurarii echipamentelor de retea pe cablaj si wireless ( switch cu management, router, access point, media convertere, etc )
- Abilitati de comunicare si relationare
- Abilitati de rezolvare a problemelor, perseverenta, focalizare pe rezultate
- Limba engleza - nivel incepator sau mediu
- Permis auto categoria B ( nu este obligatoriu )

- Nu este obligatoriu sa se indeplineasca cumulativ toate cerintele referitoare la cunostintele tehnice si software.
- Constituie avantaj experienta similara de cel putin 1-3 ani si/sau diferitele certificari de care dispuneti.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv in functie de cunostinte, experienta si activitatea desfasurata
- Dezvoltare profesionala continua, cursuri si certificari in diferite domenii conform activitatii desfasurate
- Bonusuri si comisioane pentru realizari deosebite
- Tichete de masa si tichete cadou
- Dotare cu telefon mobil, laptop si masina de servici
- Posibilitatea unor concedii platite de firma
- Asigurare medicala pentru angajatii cu o anumita vechime
- Oportunitati de avansare in cariera
- Diferite alte beneficii in functie de realizari

O echipa tanara de specialisti cu experienta vasta in domeniul IT, atat hardware cat si software. Furnizam solutii integrate hardware-software pentru infrastructura informationala a companiilor mici, mijlocii si mari cat si sisteme informatice integrate line-of-business EDMS, CRM, ERP, etc.