Senior Embedded SW developer - Automotive

ADHR Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Adhr România is looking for a Senior Embedded SW developer for a multinational company located in Ghimbav, near Brasov.
Responsibilities:
• Analyzing and reviewing customer specifications;
• Create architecture and modular software design;
• Implement embedded sw modules;
• Perform module and integration tests;
• Create sw documentation;
• Participate in sw module reviews.

CERINTE

Required experience:
• University degree (preferably Computer Science, Automatics and Computers, Electronics or Informatics);
• Experience in 16/32-bit microcontroller programming with embedded C language, embedded Op. Systems;
• Ability to read/understand electrical schematics;
• Automotive experience programming vehicle communication protocols (CAN, Lin), diagnostics is an advantage;
• Experience in international multi-site teamwork is an advantage;
• Good english skills in writing, reading and speaking;
• German language skills are an advantage.

BENEFICII OFERITE

Our offer:
• Young and dynamic working environment;
• Relocation bonus;
• Professional development opportunities;
• Competitive salary and bonuses;
• Meal vouchers.
To apply for this position, please send a detailed CV at recrutare@adhrgroup.roFor more informations, please contact us at 0374 944417.

Adhr România, filiala română a grupului italian ADHR GROUP SPA, este o agenţie de recrutare forţă de muncă care activează în domeniul cercetării, selecţiei, formării şi punerii la dispoziţie de personal, oferind soluţii înalt calitative şi personalizabile în domeniul resurselor umane. Suntem în fiecare zi aproape de clienţi şi candidaţi pentru a pune la dispoziţie întreaga experienţă dobândită pe piaţa italiană, aplicându-le în procesele de organizare, gestionare şi coordonare a resurselor umane. Metoda de lucru a Adhr Romania este caracterizată prin rapiditate în identificarea diverselor soluţii şi prin calitatea proceselor, caracteristici fundamentale pentru a garanta societăţilor clienţi şi candidaţilor implicaţi, satisfacerea pe deplin a cerinţelor acestora.