Responsabil Protectia Muncii si PSI

ROMAN SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Organizarea activitatii de prevenire si protectie;
- Identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor pentru fiecare loc de munca,
- Evaluare necesar echipament de munca, evaluare mediu de munca, posturi de lucru, sarcina de munca, executanti,
- Elaborarea si actualizarea plan de prevenire si protectie,
- Elaborarea de instructiuni specifice,
- Instruirea si evaluarea cunostintelor personalului in probleme de protectia muncii si in domeniul situatiilor de urgenta
- Verificarea cunoasterii si aplicarii de catre toti angajatii a masurilor prevazute in planul de prevenire si protectie si a atributiilor si responsabilitatilor ce le revin prin fisa postului,
- Intocmirea unui necesar de documentatii cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca,
- Elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea periodicitatii adecvate pentru fiecare loc de munca,
- Elaborarea programului de instruire-testare la nivelul intreprinderii,
- Asigurarea intocmirii planului de actiune in caz de pericol grav si iminent si asigurarea ca toti lucratorii sa fie instruiti pentru aplicarea lui,
- Evidenta zonelor de risc ridicat si specific, stabilirea zonelor care necesita semnalizare de securitate si sanatate in munca, stabilirea tipului de de semnalizare necesar,
- Evidenta meseriilor si a profesiilor pentru care este necesara autorizarea exercitarii lor, evidenta posturilor de lucru care necesita examene medicale suplimentare.

CERINTE

- Studii superioare preferabil în domeniul tehnic
- Minim 2 ani experienta in domeniul securitatii si sanatii in munca;
- Curs de specializare in domeniul securitatii si sanatatii in munca conform legislatiei in vigoare;
- Cunostinte de legislatie in domeniul PSI si protectia muncii
- Cunostinte operare PC
- Capacitate de planificare si organizare, abilitati de comunicare, responsabilitate;
- Lb engleza nivel mediu (avantaj si lb. germana)

BENEFICII OFERITE

Oferta foarte atractiva

HR OFFICE asista compania Roman SA in selectia pentru postul de Responsabil Protectia Muncii si PSI