Project Manager (1 500 € - 3 000 €) - Brasov

PENTALOG HIGH TECH

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea postului :
Pentalog High Tech integreaza in echipa sa 3 Project Manageri, specializati in una din urmatoarele tehnologii: universul J2EE, .NET sau programare embedded. Cautam persoane capabile sa coordoneze echipe intre 5 – 25 persoane, in contextul unei cresteri anuale realizate de catre compania noastra, de peste 80%.
Veti avea la dispozitie o structura de formare interna, capabila sa sustina integrarea de noi persoane dar si formarea continua a echipei pe care o conduceti. De asemenea, call center-ul RH Pentalog va ajuta sa dispuneti de profilurile necesare pentru buna reusita a proiectelor pe care le gestionati.

Postul este localizat la Brasov insa sunt prevazute si deplasari la clienti (Franta/Germania/Elvetia/Belgia/Austria etc.), pentru perioade scurte de timp.
Pentru a avea o imagine asupra taliei si tipului de proiecte pe care le realizam, va prezentam mai jos cateva exemple :
1. Proiect tehnologii Java
Client: Societate de gestiune a spatiului imobiliar
Tip proiect: Aplicatie web si desktop de gestiune a spatiului imobiliar
Echipa: 1 Project Manager, 6 programatori, 1 tester
Mediul tehnologic: Hibernate, Spring, MyFaces, ACEGI security system for Spring, CAS, Jboss AS, JBPM, Slide, Kettle, Quartz
Durata: din 2005, proiect in curs

Pentru mai multe informatii, puteti vizualiza CV-ul lui Iulia, care coordoneaza acest proiect :
2. Proiect Embedded
Client: Parrot (companie cotata pe Eurolist, cu o cota mondiala de 25%)
Tip proiect: Asigurarea calitatii pentru ansamblul solutiilor Parrot; programare embedded
Echipa: 19 persoane (echipa a inceput cu 3 persoane in ianuarie 2007 si a urcat rapid la 19, avand o medie de 9 persoane pe an).
Descriere proiect:
- Realizarea de teste in masa: testarea unui produs cu un maxim de telefoane inainte de lansarea sa in productie. Rezultatul acestor teste este publicat automat pe site-ul Parrot.
- Realizarea de teste de robustete: efectuarea de teste aleatoare pe produse, cu scopul de a testa comportamente extreme.
- Testarea de noi produse prototip in vederea atingerii unei stabilitati si a inceperii testelor de masa.
- Dezvoltarea tool-ului de flashage ce permite instalarea versiunilor software pe diferitele produse.
- Dezvoltarea de diferite solutii de Mass Storage folosind stack-uri USB.
Durata : din ianuarie 2007, proiect in curs

Pentru mai multe informatii, puteti consulta descrierea proiectului :

3. Proiect .NET 3.0
Client: Companie din industria modei
Tip proiect: sistem informational complet de management al vinzarilor intr-o retea de magazine, de monitorizare a stocurilor si a site-ului e-commerce
Echipa: 18 persoane
Mediul tehnologic: .NET 3.0, ASP.NET, SQL Server, MySQL, Web Services, BPEL, Eclipse, AJAX
Durata: aprilie – dec 2007

Pentru mai multe informatii, puteti vizualiza CV-ul lui Cornel, care a coordonat acest proiect si a partipat si la realizarea arhitecturii sistemului:

Acest post implica urmatoarele sarcini:

- Coordonarea unei echipe de dezvoltare, care poate avea intre 5 – 25 persoane,
- Stabilirea metodologiei si a procedurilor informatice,
- Stabilirea indicatorilor de urmarire a proiectului,
- Respectarea obiectivelor si urmarirea indicatorilor de performanta,
- Asigurarea comunicarii cu clientul,
- Transmiterea rapoartelor saptamanale de urmarire a avansarii proiectului,
- Validarea documentelor si a livrabilelor,
- Elaborarea bugetului si urmarirea acestuia,
- Participare la evaluarea si recrutarea personalului.

CERINTE

- Studii superioare in informatica, automatica sau electronica,
- Buna cunoastere a unei tehnologii : Java, .NET sau software embedeed
- Experienta in gestiunea de proiecte (peste 5 persoane) este obligatorie,
- Excelente abilitati de coordonare, planificare si organizare,
- Excelent nivel comunicational si inter-personal,
- Capacitate de analiza si viziune globala,
- Capacitate de adaptare rapida la un mediu de lucru nou,
- Cunoasterea unei limbi de circulatie internationala : engleza, franceza sau germana,
- Minim 2 ani experienta pe un post similar.

BENEFICII OFERITE

- Remuneratie: intre 1500 € - 3 000 € (in functie de experienta),
- Asigurare de sanatate privata, bonuri de masa,
- Prime de reusita,
- Prime de fidelitate.
Pentru mai multe informatii, consultati pagina web dedicata politicii de resurse umane din compania noastra:

Business Unit al grupului francez PENTALOG, unul din liderii europeni in servicii de inginerie informatica si dezvoltare de programe software cu o ridicata valoare adaugata, pe piata internationala. Beneficiind de stabilitatea unui grup international, avand o politica de management modern si o gestiune de proiect la standarde europene, societatea noastra este implicata in proiecte de anvergura pentru mari grupuri internationale.
Grupul are filiale in Franta (Orléans, Paris si Bordeaux), in Romania (Bucuresti si Brasov) si in Republica Moldova (Chisinau) si dispune de o echipa de 80 de persoane.