DIRECTOR VANZARI

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Elaborează şi urmăreşte realizarea planului de vânzări şi profit;
- Coordonarea, motivarea si dezvoltarea echipei de vanzari la nivel national;
- Monitorizarea relatiei intre clienti si agentii firmei;
- Analizează tendinţele pieţei şi propune managementului superior obiective de vânzări şi profit;
- Stabileşte obiectivele agentilor de vanzari în concordanţă cu obiectivele departamentului;
- Identifică factori care împiedică realizarea planului de vanzari şi propune căi de optimizare;
- Iniţiază colaborări (strategice) cu distribuitori puternici din domeniu;
- Propune şi implementează măsuri de reducere a costurilor Sales Department;
- Participă activ la stabilirea condiţiilor generale ale colaborării cu distribuitorii;
- Urmăreşte implementarea planurilor şi a regulilor de lucru specifice;
- Asigură concordanţa între obiectivele de marketing cu cele de vânzări şi profit;
- Identifică direcţii de dezvoltare şi propune promovarea de produse noi;
- Identifică apariţia de produse noi în domeniu;
- Consultă managementul cu privire la posibilitatea integrării soluţiilor noi;
- Propune managementului integrarea de noi produse în oferta firmei;
- Monitorizeaza firmele concurente si cunoaste in detaliu piata si conditiile ei
- Raporteaza periodic managementului superior rezultatele in vanzari/incasari si prognozele trimestriale/anuale

CERINTE

CUNOŞTINŢE NECESARE:
- Tehnici de vânzare directă şi indirectă;
- Tehnici de negociere;
- Management;
- Operare PC – MS Office;
- Cunoaşterea în profunzime a pieţei locale;
- Cunoaşterea generala a mediului de afaceri românesc;
- Tehnici şi instrumente financiar-contabile;
- Cunoaşterea legislaţiei în domeniu.

CERINŢE PENTRU EXERCITARE:
- Minim 3 ani experienta manageriala
- Spirit organizatoric
- Echilibru emoţional
- Capacitate de a evalua şi a lua decizii prompte
- Capacitate de a lucra cu oamenii
- Rezistenţă mare la stres
- Uşurinţă, claritate şi coerenţă în exprimare
- Punctualitate

Experienta intr-un post de coordonare si/sau relatii cu clientii la nivel national sau regional reprezinta de asemenea un avantaj important.

BENEFICII OFERITE

- Salariu fix + comision
- Telefon mobil
- Un mediu de lucru confortabil
- Integrarea intr-o echipa tanara si profesionista
- Masina de serviciu