Consilier de orientare profesionala

Fundatia CADI-Eleutheria

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilităţi:
• Recrutează, selectează şi înregistrează grupul țintă- elevi din clasele terminale de liceu din localitățile județului Brașov;
• Realizează acțiuni de informare și publicitate a proiectului în rândul potențialilor membri ai grupului țintă;
• Monitorizează participarea grupului ţintă la toate activităţile;
• Livrează sesiuni de consiliere profesională de grup;
• Sprijină beneficiarii în realizarea planului individual de acţiune, monitorizează şi actualizează statusul implementării planului de actiune;
• Livrează sesiuni de monitorizare online;
• Încheie protocoale de colaborare cu organizații de la nivel local;
• Organizează vizite de studiu la angajatori pentru beneficiarii proiectului;
• Întocmeşte şi gestioneaza evidenţe privind participanţii şi serviciile acordate;

Cei interesați sunt rugați să transmită un CV în format Europass cu mențiunea "Consilier local Brasov" la office@cadi.ro până la data de 17.10.2014.

CERINTE

Educație și abilități:
• Studii superioare în domeniul social, de preferat în una dintre specialităţile: psihologie, pedagogie, consiliere;
• Certificare consilier orientare profesională sau echivalent;
• Abilități excelente de utilizare a limbii române scris și vorbit;
• Abilităţi bune de organizare şi planificare;
• Abilităţi ridicate de comunicare şi relationare;
• Abilitatea de a efectua sarcinile de lucru cu supervizare minimă;
• Bune abilităţi de operare PC (Word, Excel, Power Point);
• Cunoștințe avansate de limba engleză;
• Abilitatea de a lucra în condiţii de stres şi de a soluţiona conflicte;
Experiență generală:
• Minim 2 ani experiență profesională generală;
• Experiență minim 1 ani în informare și consiliere profesională sau mediere pentru piața muncii;
• Experiență de minim 1 an în implementarea de proiecte finanţate prin POSDRU.

BENEFICII OFERITE

• Pachet salarial corelat cu nivelul de experiență
• Telefon de serviciu, laptop
• Decont transport la nivel de județ(daca este cazul)

Centrul pentru Analiză și Dezvoltare Instituțională Eleutheria (CADI-Eleutheria) este o fundaţie specializată în programe pentru dezvoltare socială și economică. CADI realizează proiecte de dezvoltare a resurselor umane, ce se desfășoară în diferite regiuni ale țării, atât în mediul urban, cât și în mediul rural. Proiectele urmăresc inserția pe piața muncii a persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă prin consiliere, orientare și formare profesională. De asemenea, CADI spijină și antreprenorii sau persoanele care doresc să înceapă o afacere prin consultanță, educație managerială și schimburi de experiență în alte țări ale Uniunii Europene. CADI susține și integrarea socială a rromilor, în prezent gestionand un proiect prin care urmărește crearea de locuri de muncă pentru aceștia, prin inițierea și dezvoltarea de întreprinderi sociale. Fundația oferă și servicii pentru administrația publică: elaborează strategii de dezvoltare locală, studii sau cercetări sociale și oferă consultanță în domeniul politicilor publice.