Angajare Inginer specializare programare PLC-uri

SC TEHMIN-BRASOV SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cautam inginer cu experienta in programarea de PLC-uri, pentru desfasurarea activitatii din cadrul Departamentului de Proiectare Electrica si Automatizari.
In cadrul firmei se utilizeaza automate programabile specifice domeniului feroviar, care se programeaza in ISaGRAF sau alt program similar pentru care firma va asigura o perioada de instruire/invatare/asimilare a sistemelor si limbajelor de programare utilizate in cadrul firmei, precum si a standardelor specifice domeniului feroviar.

Responsabilitati:
- pe baza unui caiet de sarcini sau prin discutii cu clientul sau pe baza experientei, defineste un sistem de automatizare cu automate programabile si il programeaza in limbajele SR EN/CEI 61131;
- analizeaza cereri de oferta din punct de vedere tehnic, economic si comercial impreuna cu echipa de proiect;
- participa la punerea in functiune a echipamentelor produse sau a serviciilor furnizate de catre firma;
- asigura suport tehnic si instruire, in special la sediul clientului (beneficiarului);
- este in permanenta la curent cu standardele specifice domeniului feroviar.

CERINTE

Obligatorii:
- Absolvent Facultate - Profil: Automatica/Electrotehnica/Electromecanica/un domeniu inrudit;
- experienta: 3 ani pe un post similar;
- buna cunoastere a limbajelor de programare pentru automate programabile SR EN/CEI 61131 (SFC, FBD si ST - obligatoriu; nu se utilizeaza IL sau ladder);
- buna cunoastere a aparatajului electric si a schemelor electrice (de cele mai multe ori, solutiile cu PLC-uri ale firmei sunt generate de analiza unor scheme electrice furnizate de catre client);
- operare PC (Microsoft Office);
- cunostinte de limba engleza - scris si vorbit.

Cerinte suplimentare:
- cunoastere retele de date CAN (protocol CANopen, in special) si ETHERNET (TCP-IP, UDP-IP etc);
- capacitatea si disponibilitatea de a lucra in echipa;
- capacitatea si disponibilitatea de a invata;
- disponibilitate pentru deplasari in tara si in strainatate;
- permis de conducere categ.B - constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

Beneficii oferite:
- salariu motivant;
- posibilitati de training si dezvoltare a carierei intr-o echipa de profesionisti;
- tichete de masa;
- transport asigurat de societate (ruta Brasov - Bod si retur)

Mentionam ca SC TEHMIN-BRASOV SRL are sediul in Loc.BOD, str.Tudor Vladimirescu, nr.47, jud.Brasov.

SC TEHMIN-BRAŞOV SRL oferă servicii complementare domeniul materialului rulant. Serviciile sunt realizate la un nivel ridicat de profesionalism, cu tehnică modernă şi personal specializat.
Intreaga productie a firmei are la baza cercetarea si inovarea si este destinata societatilor de constructie, modernizare si exploatare din domeniul feroviar, dar cu posibilitati de extindere si la alte domenii.