Financial controller – compartimentul strategie, analiza, BVC

SC BLAZER SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Intocmirea si revizuirea bugetelor anuale de venituri si cheltuieli, precum si a programului de incasari si plati (anual, lunar, etc.) rezultat al BVC anual. Participa la intocmirea bugetelor de cheltuieli ale centrelor de cost.
• Urmareste modul de realizare al veniturilor si cheltuielilor pe total societate, verifica validitatea datelor si alocarea acestora pe centre de cost.
• Monitorizeaza si analizeaza lunar calculatia costurilor, identifica posibilele zone de optimizare a costurilor si face propuneri sefilor de centre de cost si conducerii societatii.
• Elaboreaza rapoarte si analize ale activitatii curente ale centrele de cost din cadrul companiei si propune solutii de imbunatatire a rentabilitatii si performantelor financiare ale acestora.
• Initiaza si realizeaza actiuni de control intern cu transmiterea concluziilor si masurilor propuse catre canducere.
• Urmareste si preintampina incalcarea dispozitiilor legale in vigoare si a procedurilor interne ale societati prin actiuni de control intern si propune conducerii societatii masuri pentru inlaturarea acestor nereguli.
• Monitorizarea expunerii la riscuri specifice (riscul de lichiditate, riscul valutar, riscul de rata a dobanzii) si propune masuri de acoperire a riscurilor.
• Promovarea si dezvoltarea relatiilor de colaborare cu bancile si diversi finantatori interni si internationali - rol de interfata intre managament si banci, respectiv finantatori.
• Urmarirea inscrierii in contractele economice a unor clauze specifice cum sunt: termenele de plata, instrumentele de plata impreuna cu consilierul juridic al societatii.

CERINTE

• Studii superioare economice;
• Cursuri de specializare profesionala;
• Operare PC: Word, Excel, programe de contabilitate;
• Cunostinte legislatie in domeniu;
• Cunostinte bune de analiza si raportare financiara
Cunoasterea (scris si vorbit) a limbii engleze, sau
italiana, sau spaniola sau germana este un avantaj la angajare. Constitue avantaj la incadrare si urmatoarele: absolvent al unei facultati de Contabilitate si Informatica de Gestiune, master in Contabilitate si Informatica de Gestiune, cursuri post universitate in Contabilitate si Informatica de Gestiune.

BENEFICII OFERITE

• pachet salarial motivant, telefon mobil;
• tichete de masa;
• transport asigurat in limita a 50%.

S.C. BLAZER S.R.L. - Societate in reorganizare judiciara, este o companie infiintata in 1990, cu capital privat, avand ca principal obiect de activitate producerea si exportul de camasi barbati. Echipa Blazer, dupa reorganizare, in prezent numara peste 250 de angajati, cu previziuni de crestere la 400 de salariati in anul 2019.