RYMD recrutează un cetățean activ pasionat de cifre! Angajăm Responsabil Financiar!

Romanian Youth Movement for Democracy

Job expirat

RESPONSABILITATI

- ţine evidenţa si obține documentele contabile aferente;
- întocmește balanţele de verificare şi situațiile financiare periodice;
- elaborează documentele de raportare financiară, conform cerințelor finanțatorilor;
- planifică și elaborează documentația necesară activităților de achiziție în conformitate cu manualul de proceduri al finanțatorului și legislaţia în vigoare din domeniul achizițiilor publice;

CERINTE

completează cu informaţii corecte datele documentelor contabile;
- obține din evidenţa contabilă computerizată documentele contabile necesare;
- urmăreşte respectarea termenelor de executare a balanţelor de verificare;
- întocmeşte statele de plată şi achită taxele către bugetul de stat ;
- ţine evidenţa documentelor contabile ;
- elaborează planul de achiziții;
- coordonează procesul de achiziții până la încheierea contractelor pentru servicii și bunuri necesare în proiect;
- avizează cheltuielile din bugetul proiectului;
- completează rapoartele lunare/intermediare/finale financiare şi ataşează documentele justificative;
- informează permanent managerul de proiect şi conducerea asociaţiei despre cheltuielile antrenate în cadrul proiectului;
- face propuneri pentru optimizarea derulării proiectului şi urmăreşte permanent fluxul financiar al proiectului;
- arhivează corespunzător documentele de proiect;
Constituie avantaj:
- experiențe similare în sectorul non-guvernamental sau în gestionarea proiectelor cu finanțare externă;
- studii economice de specialitate (finanţe-contabilitate);
- capacitate de planificare financiară, execuţie şi raportare financiară;
- scrisoare de recomandare de la ultimul loc de muncă/colaborare.

Romanian Youth Movement for Democracy (RYMD) este o organizatie non-guvernamentala, non-profit, apolitica, independenta, cu sediul in orasul Bacau. RYMD este rezultatul implicarii unor studenti si tineri care au deja o cariera in diferite domenii, dar care impartasesc aceeasi dorinta: de a schimba comunitatile in care traiesc printr-o implicarea sociala activa si promovand valorile democratiei. Misiunea noastra este de a trezi constiintele celor carora viitorul le apartine. Noi credem ca astazi, mai mult ca oricand, avem nevoie sa ne implicam activ in societate, sa punem intrebari, sa cautam raspunsuri si, in cele din urma, sa gasim solutiile la problemele comunitatii noastre. Daca te regasesti in viziunea noastra te asteptam sa ni te alaturi.