Expert Accesare Fonduri Europene

Day Jobs

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descriere job: Postul presupune activități de consultanță cu privire la programele de finanțare nerambursabile, realizarea și completarea documentațiilor specifice obținerii finanțărilor nerambursabile, consultanță în implementarea și managementul proiectelor, cunoștințe privind legislația în vigoare aplicată în cadrul programelor cu finanțare UE.

Obiective :
Îmbunătățirea relațiilor cu clienții prin calitatea serviciilor, promptitudine, înțelegere, răspuns detaliat și explicit la problemele ridicate;
Documentarea, înțelegerea și procesarea informaţiilor rapid;
O bună organizare a proiectelor.
Responsabilitățile postului
1. Oferă consultanță în vederea finanțării proiectului de investiţii:
- identifică nevoia împreună cu clientul ținând cont de oportunitățile oferite și având în vedere tipurile de nevoi și încadrarea acestora in programele aferente;
- analizează programele lansate, identificând noi oportunități pentru dezvoltarea proiectului, în acord cu ghidurile aferente fiecărui program și cu ideea proiectului;
- schițează ideea de proiect conform cerinţelor clientului si legislaţiei in vigoare;
- stabileşte eligibilitatea ideii conform legislaţiei in vigoare și normelor de aplicare specifice tipului de proiect.
2. Elaborează cereri de finanțare:
- stabileşte documentele necesare depunerii cererii de finanţare;
- colectează informaţiile necesare de la beneficiar/parteneri ai proiectului;
- redactează capitolele și anexele din cererea de finanţare in funcţie de specificaţiile prevăzute in Ghidul Aplicantului, folosind forma cerută;
- supune aprobării forma provizorie a proiectului tuturor factorilor implicaţi, corectând eventualele neconcordanțe și omisiuni de comun acord cu partenerii implicaţi, în vederea asigurării coerenței proiectului;
- redactează forma finală a proiectului conform Ghidului solicitantului;
- răspunde la solicitările de clarificări formulate de către Autoritățile de management care verifică proiectele.
3. Oferă consultanță, gestionează, organizează și întocmește documentaţiile necesare din perioada de implementare a proiectelor de investiţii:
- monitorizează implementarea proiectelor;
- urmărește toate activitățile proiectului în vederea realizării lor conform graficului de activități.
- păstrează legătura cu beneficiarii proiectelor;
- pregătește documentația de achiziții și cea a dosarelor de cerere de plată/ rambursare;
- redactează rapoartele periodice privind managementul de proiect;
- urmărește indicatorii financiari.

CERINTE

Studii superioare: juridice, economice, tehnice;
Experiență: min. 3 ani în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fonduri europene;
Experiență: în domeniul achizițiilor publice, familiarizat cu SEAP (reprezintă un plus);
Permis de conducere cat. B (opțional).

Cunoștințe:
Cunoştinţe temeinice in ceea ce priveşte programele de finanţare nerambursabile cu fonduri UE;
Cunoştinţe avansate a suitei MS Office(Word, Excel, Power Point, Outlook);
Cunoașterea limbii engleze;
Cunoştinţe in ceea ce privește legislația in vigoare privind achizițiile publice (optional);

Abilităţi:
Capacitate de analiză și sinteză;
Capacitate de planificare in funcţie de termenele stabilite;
Abilități de comunicare profesională cu persoane din diferite medii;
Abilităţi de interrelaţionare şi negociere a situaţiilor problematice.

Trăsături de personalitate: Comunicativitate, Receptivitate, Flexibilitate, Inițiativă, Onestitate.

BENEFICII OFERITE

Salariu fix 2000 RON
Procent din proiectele aprobate

Day Jobs - Head Hunting de personal personalizat pe nevoile companiei dvs.

O noua abordare,
O noua atitudine,
Cerintele tale ne motiveaza,
Cariera ta ne preocupa,
Viitorul tau ne intereseaza