Administrator IT

Class It Outsourcing

Job expirat

RESPONSABILITATI

•Mentenanta sistemelor de calcul bazate pe sisteme de operare din familia Windows si a aplicatiilor care pot rula peste acesta si rezolvarea eficienta a situatiilor software si hardware.
•Conceperea de solutii care sa duca la eficientizarea activitatii clientului prin folosirea tehnologiei.
• Asigurarea mentenantei imprimantelor si rezolvarea eficienta a situatiilor intalnite cu acestea;
• Analizarea permanenta privind performanta sistemelor si a retelelor locale si propunerea de variante de imbunatatire a functionarii acestora.
•Asigurarea de Suport Tehnic la nivel de sisteme de operare Windows si aplicatii pentru utilizatori

CERINTE

Cunostinte avansate de:
- Hardware
- functionare componente interne
- asamblare si dezasamblare PC
- identificare probleme interne si propunere modalitati de rezolvare
- configurare avansata setari BIOS, optimizari
- solutii de stocare RAID
- modemuri dial-up, adsl
- Echipamente de tiparire
- identificare si rezolvare probleme software
- identificare si rezolvare probleme hardware
- Sisteme de operare desktop: Windows 95, 98, 2000, ME, XP:
- instalare si configurare avansata: aplicatii de tweaking, lucru cu registry
- securizare: aplicatii firewall, antivirus si antispam
- realizare backup: aplicatii, politici
- integrare la nivel de AD Windows 2003 Server
- data recovery/restoration
- criptare la nivel aplicatie sau sistem de operare
- dual-OS running; repartitionare
- fisiere de tip batch
- Sisteme de operare server: Windows 2000 Server, Windows 2003 server
- instalare sistem de operare
- configurare primara
- conectare retea
- updatare
- Suite de birou: MS Office (Word, Excel, Access, PowerPoint)
- Realizare task-uri avansate
- Aplicatii conectivitate
- Browsere internet:
> IE – configurare avansata
> Firefox – configurare avansata
> Comparatii functionalitati aplicatii
- Clienti Email
> Outlook Express, Outlook – configurare avansata
> ThunderBird – configurare avansata
> Pegasus – configurare avansata
> IncrediMail – configurare avansata
> Comparatie functionalitati aplicatii
- Retele Ethernet
- instalare fizica
- rezolvare situatii cablare; organizare parch-panel
- instalare echipamente active cu management:
> login/securitate echipamente
> filtrare la nivel de MAC
> port-forwarding
> NAT
- protocoale retea: DHCP, DNS, WINS
- Retele Wireless Ethernet
- instalare
- configurare echipamente
> intelegere spectru radio, frecvente, canale
> criptare cu chei WEP, WAP, WAP2
> filtrare la nivel de MAC address
- Protocoale:
- TCP/IP
- SMTP
- POP3
- PPP

Experienta de lucru si aptitudini necesare:
Excelente capacitati de comunicare interpersonala, inclusiv capacitatea de a dovedi tact si ratiune.
Capacitati

BENEFICII OFERITE

Posibilitatea de a lucra intr-o echipa de profesionisti si o companie competitiva, tanara, in plina ascensiune
• Posibilitati deosebite de networking & personal development
• Posibilitate de afirmare si promovare rapida – dezvoltare profesionala
• Lucrul intr-un mediu cu ultimele tehnologii si echipamente
• Aprecierea muncii bine facute
• Pachet salarial competitiv ce recompenseaza performanta

Class IT Outsourcing, companie de externalizare IT, asigura clientilor sai perfecta functionare a departamentului IT prin valorificarea unei echipe formate din 60 de specialisti ce se afla sub indrumarea unui management de succes.
Timp de 8 ani am dobandit experienta necesara pentru a castiga increderea unor clienti precum Rompetrol, Coca-Cola, Deloitte, Jerry\\\'s Pizza, Adecco, Merck, Sharp and Dohme, Financiarul, Sanoma Hearst.
Suntem un colectiv tanar si entuziast si investim incontinuu in dezvoltarea si pregatirea profesionala.
Vino sa lucrezi pentru prima companie de externalizare IT din Romania.
Vino sa adaugi valoare echipei noastre!