Tehnician proces, test si debug

Celestica Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Tehnician de proces:
Ofera suport dupa necesitatile productiei.
Daca randamentul procesului este scazut, determina cauzele care stau la originea defectelor reale de productie si ia masurile ce se impun.
Imbunatateste continuu procesul de productie si monitorizeaza yield-ul cu sprijinul echipei de calitate.
Efectueaza periodic intretinerea preventiva , conform procedurii descrise de inginerii de proces.
Introduce in baza de date observatiile si actiunile efectuate asupra echipamentelor.
La cererea inginerului de proces administreaza aceste stocuri.
Analizeaza datele privind calitatea produselor si stabilirea actiunilor corective.

Tehnician de test:
Proiectare, testare, verificare, modificare, fabricarea ansamblelor SMD;
Fabricarea prototipurilor, proiectarea echipamentelor specifice si a sistemelor de test;
Manipularea echipamentelor de test cum ar fi: echipamente analogice, digitale, circuite RF, circuite audio-video sau sisteme logice;
Depistarea erorilor echipamentelor de test, identificarea si izolarea lor;
Asigurarea suportului pentru a determina actiunile si metodele folosite pentru remedierea defectelor;
Asigurarea suportului pentru proiectarea, construirea si verificarea echipamentelor de test.

Tehnician debug:
familiarizarea cu principiul de functionare al testerelor pt produsele pe care le deserveste
intretinerea preventiva a testerelor
lucru in echipa cu colegii din celelalte schimburi sau cu cei din schimbul s¿u de la alte operatii pt rezolvarea problemelor care apar
schimba informatii cu inginerul de test referitoare la activitatea de testare si debug, starea de functionare a testerelor, stocul de componente de rezerva pt testere
identifica problemele care apar in zona testelor functionale, cauzele lor si asigura un feed-back rapid orientat spre zona responsabila de producerea acestor probleme.
preia o parte din responsabilitatile operatorilor de test sau asamblare atunci cand interesele asigurarii fluxului normal de productie o cer
raspund de buna desfasurare a activitatii din zona testelor functionale ale produsului pt care lucreaza (ordine, curatenie, integritatea echipamentelor, reguli ESD, PSI, Mediu, respectarea procedurilor din QMX.)
intocmesc formulare pt produsele NCM conform procedurilor si le transfera in zona NCM

CERINTE

• Studii medii de profil electronic
• Cunostinte operare PC
• Cunostinte medii de lb. engleza
• Buna organizare in activitatile zilnice

BENEFICII OFERITE

• Salarii competitive
• Bonuri de masa, transport gratuit
• Posibilitati de promovare si dezvoltare a carierei

Celestica is dedicated to building solid partnerships and providing flexible solutions to enable our customers’ success.

Our people are our competitive advantage. We have thousands of degreed engineers, a highly skilled manufacturing team and a creative and energetic services group. Celestica is a place to enjoy your work life and grow as a professional.

Our high-energy environment and flexible, team-oriented culture attracts the kind of people who want to be empowered to use their knowledge and creativity to drive our customers\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' success.

We lead the way in developing best practices and are internationally recognized for our innovation.

We are always happy to hear from passionate individuals who want to be empowered to make a difference.

CHANGE YOUR FUTURE WITH CELESTICA!