Reprezentant vanzari B2B

HUMANGEST GROUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Identifica, evalueaza, negociaza si contracteaza noi clienti in zonele in care activeaza in conformitate cu conditiile de comerciale de vanzare, contractare si risc contractual al companiei;
2. Calatoreste in vederea completarii portofoliului de clienti din intreaga zona de activitate;
3. Viziteaza periodic clientii din portofoliu pentru administrarea si intretinerea bunei colaborari cu acestia, daca colaborarea cu acestia este amenitata de anumite vizite/oferte ale concurentei si pentru a trata eventualele probleme sau neclaritati;
4. Se asigura de mentinerea si cresterea constanta a portofoliului de clienti in conformitate cu target-ul prezentat de catre companie urmarind realizarea planului de vânzari lunar si anual stabilit;
5. Evalueaza, colecteaza informatii din piata si concurenta si trimite feed-back Directorului de Vanzari;
6. Respecta politica companiei in ceea ce priveste ``Imaginea si Fidelizarea clientilor``;
7. Asigura si gestioneaza buna functionare a onorararii in timp a comenzilor, urmareste fluxul acestora;
8. Urmareste incadrarea in Limitele de Credit a comenzilor emise de catre clienti, informeaza din timp clientul despre eventuale depasiri ale limitei si ia masuri pentru evitarea unor blocaje cu acesta;
9. Trimite spre reanaliza documentele necesare Serviciului Risc pentru aprobarea in timp util a unei noi Limite de Credit, atunci cand este cazul;
10. Tine legatura cu depozitul din zona si analizeaza potentialul de expansiune in zona;
11. Trimite rapoartele cerute de Directorul de Vanzari;
12. Propune Directorului de Vanzari metode de eficientizare a vanzarilor sau necesitatea unor noi produse si servicii;
13. Raspunde la orice intrebari despre produse si cunoaste detalii tehnice;
14. Realizeaza si trimite oferte – generale sau pe produs;
15. Analizeaza cereri de la clienti noi / cereri de distributie si propune / prezinta managerului;
16. Ofera suport departamentului de marketing pentru analiza pietei si a clientilor;
17. Sesizeaza Serviciului Service eventuale probleme tehnice si in cazul urgentelor si a imposibilitatii de interventie rapida a acestuia intervine si ofera suport tehnic clientilor conform instructiunilor primite de la Seful Serviciului Service;
18. Anunta Serviciul Service dupa semnarea unui contract perioada estimata in care doreste sa fie trimisa statia la client;
19. Administreaza, in limitele stabilite de Serviciul de Achizitii Publice (Licitatii), relatia cu clientii din zona de acoperire, clienti care apartin portofoliul companiei urmare achizitiilor publice castigate de catre aceasta;
20. Se ingrijeste ca instrumentele de plata emise de catre clienti in baza facturilor emise de catre companie sa fie trimise la sediul din Bucuresti completate corect si cu termenele corecte inscrise pe acestea;
21. Intrepride toate masurile pentru incasarea contravalorii marfurilor livrate la clienti;
22. Colaboreaza constructiv cu toate departamentele companiei;
23. Participa la sedintele periodice la care este convocat de catre companie;

CERINTE

- Studii superioare finalizate;
- Limba engleza- nivel mediu-avansat;
- Experienta in domeniul vanzarilor B2B, de minim 5 ani;
- Experienta in domeniul petrolier, vanzarii de carburanti/lubrifianti auto.
- Sunt vacante 2 pozitii, 1 pozitie in Timisoara/Arad, 1 pozitie in Moldova. Pentru cea din urma este necesar domiciliul in Iasi (de preferat) sau in Pascani, Vaslui, Bacau, Piatra Neamt.

DESCRIEREA FIRMEI

COMPANY DESCRIPTION:

HUMANGEST GROUP va pune la dispozitie o gama variata de servicii: recrutare si selectie de personal atat pe perioada nedeterminata cat si determinata, in toate domeniile de activitate si pentru orice fel de calificari si nivel de experienta, administrarea contractelor de munca temporara, formare si integrare profesionala.