ECONOMIST (in ARAD)

YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY ARAD

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Inregistrarea facturilor de mijloace fixe urmarind respectarea contractelor aferente proiectelor de investitii; contabilizarea tranzactiilor specifice proceselor contabilitatii mijloacelor fixe: puneri in functiune, transferuri , casari , vanzari de mijloace fixe, calcul amortizare, cu respectarea cerintelor contabilitatii romanesti, a fiscalitatii si a normelor contabile ale grupului;
- Implicarea activa in activitatile specifice de inchidere lunara si anuala prin pregatirea si, analizarea informatiilor cu privire la mijloacele fixe precum si furnizarea de rapoarte specifice contabilitatii mijloacelor fixe;
- Implicare activa in activitatea de inventariere anuala a mijloacelor fixe prin pregatirea si furnizarea de liste de inventar, participarea la actiuni de inventariere , inregistrarea rezultatelor inventarierii;
- Furnizarea de informatii , pregatirea de rapoarte lunare si analize in procesul de auditare a situatiilor financiare anuale;
- Inregistrarea contabila zilnica a operatiunilor bancare;

CERINTE

- Studii superioare economice de contabilitate.
- Cunostinte de specialitate in domeniul contabilitatii, in special in domeniul contabilizarii tranzactiilor cu mijloace fixe, dobandite prin studii de specialitate si/sau exercitiu practic suficient pe un post similar, preferabil in cadrul departamentului de contabilitate al unei companii multinationale.
- Dexteritate in operare dobandita in urma experientei practice de inregistrare in sistemul SAP - cunoasterea modului Asset Accounting constituie un avantaj,
- Dexteritate in operarea programelor pachetului MS Office (Excel, Word, Power Point)
- Cunostinte de limba engleza ( nivel avansat)
- Bune abilitati de comunicare in relatia cu colegii, chiar si sub presiunea unui program solicitant
- Persoana organizata si meticuloasa

BENEFICII OFERITE

Salariu competitiv
Asigurare de sanatate
Mediu de lucru la standarde occidentale
Posibilitati reale de dezvoltare in cadrul firmei

Yazaki Component Technology Arad face parte din corporatia japoneza Yazaki. Producem si furnizam componente electrice si electronice pentru cei mai mari producatori de automobile.