Controlor

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectueaza controalele de Supraveghere Formalizata asupra unitatilor / activitatilor / proceselor sensibile pentru care este desemnat prin decizie si in baza unui plan de control lunar / trimestrial;
- Stabileste esantionul de control pe baza principiilor de determinare si a factorilor de risc specifici perimetrului verificat ;
- Transmite fisele de control si rezultatele controalelor Directorului / Responsabilului entitatii verificate ;
- Comunica permanent cu conducerea unitatilor verificate pentru a asigura calitatea si eficacitatea controalelor si prevenirea potentialelor riscuri operationale;
- Analizeaza cauzele anomaliilor, aplica masurile de remediere necesare si urmareste remedierea anomaliilor pana la solutionare prin planul de actiune ;
- Urmareste realizarea masurilor / actiunilor prevazute, in colaborare cu directorul / responsabilul de unitate;
- Formeaza si sensibilizeaza personalul de executie cu privire la importanta respectarii procedurilor de lucru si consecintele anomaliilor ;
- Intocmeste, actualizeaza si arhiveaza Dosarele de Supraveghere Permanenta: Dosarul de baza si Dosarele de formalizare a controlului.;
- Alerteaza pe cale ierarhica in caz de anomalii semnificative sau disfunctionalitati, conform circuitului de alerta.

CERINTE

- Studii superioare
- Experienta in domeniu de minim 3 ani
- Reglementari legale si interne privind activitatea bancara si in materie de control intern
- Identificare si evaluare riscuri operationale, tehnici de control si analiza financiar-contabila
- Microsoft Office: Word, Excel;
- IBank

Profilul candidatului:

- Organizare
- Atentie la detalii
- Capacitate de analiza si sinteza
- Gandire strategica
- Capacitate de decizie
- Cooperare, lucru in echipa
- Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ
- Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor
- Orientare spre rezultate

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip de contract: Contract pe perioada determinate-8 luni

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.